SON DAKİKA

Ziya Eren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Öğrenci Alımları Başlıyor

Bu haber 11 Haziran 2020 - 20:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Ziya Eren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alımı yapacak.

Bitlis Ziya Eren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için özel yetenek sınavı ve seçim sistemiyle öğrenci alacak. Özel yetenek sınavı başvurularının 15-29 Haziran, sınavların ise 01-10 Temmuz tarihlerinde yapılacağı belirtildi.

 Bitlis Ziya Eren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Okul Müdürü Felemez Dinç, yeteneklerini verimli ve yararlı bir biçimde kullanabilen bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Okullarını sporun ve sanatın merkezi durumuna getirmeyi düşündüklerini belirten Dinç, şunları söyledi:

“Ziya Eren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi olarak amacımız; öğrencilerimizin, geleneksel-evrensel sanatın ve sporun gelişimine katkı sunmalarını; bilgili, kendine güvenen, çağdaş, özgür düşünen, sürekli kendini geliştiren, yeniliğe açık, demokratik, yurdunu, ulusunu seven ve yüceltmeye çalışan; yeteneklerini verimli ve yararlı bir biçimde kullanabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlayarak; okulumuzu sporun ve sanatın merkezi durumuna getirmektir. Yerleşkemiz Bitlis Valiliği ve Eren Holding işbirliği ile bugünkü mevcut halini almıştır. Yerleşkemizde Spor Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Kapalı Spor Salonu ve Yarı-Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu bulunmaktadır. “

“İLK MEZUNLARIMIZI BU YIL VERDİK”

Güzel Sanatlar Lisesini görsel sanatlar ve müzik alanlarında ilk mezunlarını bu yıl verdiklerini ifade eden Dinç, “İlk mezunlarını bu yıl verdiğimiz Güzel Sanatlar Lisemizde Görsel Sanatlar ve Müzik alanlarında eğitim vermekteyiz. Her yıl bu bölümlere yetenek sınavı sonucunda 30’ar öğrenci alımı yapmaktayız. Spor Lisesi’ne ise yine yetenek sınavı sonucunda her yıl 60 öğrenci almaktayız. Okulumuz kısa süre içerisinde ilimizde sanat etkinliklerinde öncü konuma yükselmiştir. Eğitim-öğretim dönemi içerisinde farklı tarihlerde birçok konser ve resim sergisi gerçekleştirerek ilimizdeki sanat atmosferine katkıda bulunmuştur. Spor Lisesi olarak da mahalli ve ulusal okul sporları müsabakalarında ilimizi dereceler ile gururlandık. Spor lisemizde farklı branşlarda 9 milli sporcumuz ülkemizi uluslar arası müsabakalarda gururla temsil etmektedir. “  dedi.

“YETENEĞİNE GÜVENEN HERKESİ BEKLİYORUZ”

Görsel Sanatlar, Müzik ve Spor alanlarında yetenekli olan 8’nci sınıf öğrencilerini başvuru yapmaya devam eden Dinç, şunları kaydetti:

“Güzel Sanatlar Lisemizden mezun olan öğrencilerimiz almış oldukları eğitim ve yapmış oldukları etkinlikler sayesinde profesyonel sanat dünyası deneyimini edinmiş olurlar. Spor Lisesi mezunlarımız ise Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yürütülen protokoller sayesinde 1. Kademe antrenörlük belgesi almaya hak kazanırlar. Ayrıca farklı branşlarda verilen eğitim sonucu yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirirler. Okullarımıza başvuru sürecinin başlayacağı şu günlerde Görsel Sanatlar, Müzik ve Spor konusunda yeteneğine güvenen tüm 8.sınıf mezunlarını yetenek sınavımıza başvuru yapmaya davet ediyorum. Tüm adaylarımız başvurular için gerekli bilgiye okullarımızın internet adreslerindeki duyurular bölümünden ulaşabilirler.”