SON DAKİKA

YENİ TERMİNAL MİMARİ YAPISIYLA BÖLGEYE ÖRNEK OLACAK

Bu haber 20 Ocak 2021 - 12:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ahlat’ta yapımı tamamlanarak kısa süre içerisinde faaliyete geçecek olan yeni şehirler arası terminal, mimari yapısıyla bölgede dikkat çeken yatırımlar arasında yer alıyor. Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, yapılan yatırımlarla Ahlat’ın model olmaya devam edeceğini belirterek, yeni yapılan otobüs terminalinin ise gelecek 50 yıla hitap edecek asırlık bir yapı olduğunu söyledi. Ahlat Belediyesi tarafından yaptırılan yeni şehirler arası otobüs terminali hizmete hazır gelirken, ihalesi tamamlanan terminal de otobüs firmaları, lokanta ve kafeteryalar hizmet verecek.  İşletmeciler ise yeni yerlerine taşınmak için hazırlıklarına başladı.

Yıllardır şehirlerarası taşımacılıkta Ahlat’ın en büyük sorunu olan otogar nihayet çözüme kavuştu. İlçenin mimari dokusuna uygun hayata geçirilen yeni otogar mimari özelliği ile dikkat çekerken, gerek ilçeye gerek bölgeye ekonomik olarak büyük katkı sağlayacak. İhale sonrası işletmeciler Başkan Çoban’ı makamında ziyaret ederek, vaat edilen süreden önce tamamlanarak kendilerine teslim edilen yeni ve ilçeye yakışır otobüs terminali için teşekkür ettiler. Başkan Çoban ise, işletmecilere ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, bir kültür ve turizm kenti olan Ahlat’ta işletmecilerin üzerine düşen sorumlulukları da hatırlatarak, Ahlat’a yakışır, kaliteli ve güzel hizmet etmeleri hususunda önerilerde bulundu.

Başkan Çoban makamında yaptığı açıklamada, Ahlat’ın önemli turizm yerlerinden biri olması nedeniyle otogar noktasında sorun olduğunu belirterek, “Allah’a şükür bu sorunu da hallettik. Kültür ve mimari projemiz tamamlandı. İhalemiz tamamlandı. Şimdi işletmecilerimiz ile bir araya geldik. Ahlat model olmaya devam ediyor.  Ahlat’ın kültür ve ticaretinin yanı sıra bölgenin de turizm ve ticaretine e önemli katkı sağlayacaktır” dedi. Başkan Çoban, 1071 metrekare bina alanı olmak üzere toplamda 8 bin 500 metrekare alan üzerine yapılan şehirlerarası otobüs terminalinin, ilçenin gelecek 50 yılına hitap edecek kapasitede olduğunu belirterek, terminalin ilçeye ve bölgeye hayırlı olması dileklerinde bulundu. 

İşletmeciler ise gerek şehirler arası terminal gerekse Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Millet Bahçesi ve bir çok projeye imza atarak Ahlat’ın ve bölgenin hizmetine sundukları başarılı çalışmalardan dolayı Başkan Çoban’a teşekkür etti. Daha sonra tek tek söz alarak konuşan işletmeciler düşüncelerini dile getirdi. İlk olarak söze başlayan Serkan Demircan, memleketin en büyük sorununun otogar olduğunu belirterek “ Şimdi memleketimizin en büyük sorunu çözülerek yeni otogar faaliyete geçti. Artık yeni yerimizde hizmet verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni otogarımızla hem kültürümüze hem de ekonomimize önemli katkı sağlanacak. Bu vesile ile Belediye Başkanımız Sayın A. Mümtaz Çoban ‘a teşekkür ederim.”

İşletmeci Fesih Karakaplan, daha önce dar yollarda hizmet vermenin zorluklarına dikkat çekerek, “Bu gün tüm yollarımız güzel, daha önce yollarımız bile yetersizdi. Şimdi hem güzel yolara kavuştuk hem de ilçemize yakışır güzel bir otogara kavuştuk. Başta otogar olmak üzere tüm yatırımları için Belediye Başkanımıza teşekkür ederim.” İşletmeci Gökmen Namlı Ahlat’a kazandırılan yeni otogardan duyduğu memnuniyeti belirterek; “Bölgemizde bir ilk gerçekleştirildi ve bu ilki de belediye başkanımız sayın A. Mümtaz Çoban’a yaptı. Hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim.” Dedi.

İşletmeci İshak Baykar,  yeni otogara kavuşma fırsatını kendilerine sundukları için çok mutlu olduklarını ifade ederek: “Yeni bir otogar Belediye başkanımızın vaatleri arasındaydı. 12 Yıl önce verdiği sözü bu gün yatırıma dönüştürdü. Başkanımıza gerek yatırımlarından gerekse verdiği sözü yerine getirmesinden dolayı teşekkür ederim.”dedi. İşletmecilerden Metin Balcı, ilçenin ilk yazıhanecilerinden biri olduğunu hatırlatarak, yeni otogarın yapılmasının ekonomik olarak ta büyük katkı sağlayacağını belirterek, ”Eski otogarımız kullanılamaz hale gelmişti. Yeni bir otogar ilçemiz için kaçınılmazdı. Bu konuda belediye başkanımıza teşekkür ederiz. Gerçekten hem mimari hem de turizm alt yapısı için güzel bir proje tasarlanmış. Gerek otogar gerek ilçemize yaptığı tüm hizmetler için belediye başkanımıza çok teşekkür ederim” dedi. İşletmecilerden Fehmi Aslan ise, yeni yapılan otogarın ilçe için güzel bir kazanım olduğunu belirterek, “Yeni otogarda faaliyet göstermek için son hazırlıklarımız yapıyoruz. Belediye başkanımıza bu güzel yatırımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)