SON DAKİKA

YAVRU AYILAR PİKNİKÇİLERİN İLGİ ODAĞI OLDU

Bu haber 03 Ekim 2019 - 9:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis İl sınırları içerisinde bulunan dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük krater gölü olan Nemrut Krater gölünün kenarında yaşamını sürdüren yavru ayılar günübirlik piknikçilerin maskotu haline geldi. Bölgeyi gezmeye gelen vatandaşlar, 2 yavru ayı ile ilgilenmeden ve yiyecek vermeden bölgeden ayrılmıyorlar. Bitlis Vali Vekili Tamer Kılıç, Nemrut’taki ayılarla ilgili çeşitli tedbirler düşündüklerini, ancak vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle ayıları doğal yaşam ortamına döndürmede zorluk yaşadıklarını söyledi.

Adını M.Ö. 2100’de yaşamış Babil Hükümdarı Nemrut’tan alan Nemrut Krater Gölü, Van Gölü havzasının batısında, Bitlis’in Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri arasında yer alıyor. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) kapsamında ‘Mükemmeliyet Ödülü’ alan 2 bin 250 rakımlı göl, doyumsuz manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakırken, son zamanlarda iki yavru ayıya da  ev sahipliği yapıyor. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler, bu iki ayı yavrusuna yoğun ilgi gösteriyor. Sevecenlikleri ile dikkat çeken ve küçük oldukları için daha önce elle beslenen ayı yavrularına karşı bölgeye gelenler, artık daha temkinli davranıyor. Ayılara yiyecek vermek isteyen ziyaretçiler de bu işlemi çok yaklaşmadan uzaktan yapmayı tercih ediyorlar.

VALİ VEKİLİ VATANDAŞLARI UYARDI

Nemrut Krater Gölü kenarında günübirlikçilerin maskotu haline gelen yavru ayılarla ilgili Bitlis Vali Vekili Tamer Kılıç çeşitli uyarılarda bulundu. Yoğun ilginin ayıların doğal yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Kılıç, “Bilindiği üzere Nemrut Krater Gölü Dünyanın en büyük 2’nci krater gölüdür. Bu kalderamız da sayısını henüz belirleyemediğimiz ayı ve başak gibi yabani hayvanlarımız mevcuttur. Şu an insanların bulunduğu ortama gelen iki yavru ayı, annesi ve babası yaşamış oldukları doğal ortamdan insanlar arasına gelmelerinin sebebi, öncelikle gölün balığından ve oradaki yabani meyvelerle beslenen yavrularımız bunun yanına ikinci, üçüncü bir besin kaynağı eklediler. Yavru ayıların çöpleri karıştırarak başladığı serüven, insanlarımızın onlara bir şeyler vermesiyle devam etti ve başka bir besin kaynağı ortaya çıktı. Ayılarımız bu duruma çok alıştı. İnsanların yanına yaklaşıyorlar, onlarla oynayıp şakalaşmaları bile oluyor. Bu sebeple ayıları eski doğal yaşamına geri döndürmekte güçlük çekiyoruz. Bu sene insanlarımızı bu konuda uyaracağız. Ayılar eski yaşamlarına dönsünler diye çöpleri de daha hızlı alacağız. Çöplerin bir gün bile beklemesi ayıların çöpleri karıştırmasına sebep oluyor. İnsanlarımıza yaklaşmamaları, kendi doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürmeleri için özellikle ricacı olacağız. Oralara görevlendirmeler yapacağız. Kış mevsimimiz yaklaşmak üzere olduğu için ayılarımız kendi yaşadıkları mağaralara çekilecekler. Metrelerce kar yağdığı için oraya ulaşmamız büyük sıkıntı oluyor. Bu sebeple ayılara yiyecek götürme durumumuz çok sıkıntı oluyor.  Zaten ayılar kış uykusuna geçecekler. Önümüzdeki seneden itibaren ayılarımızın doğal yaşamlarını sürdürmeleri için iki tedbirimiz var bunları da uygulayacağız. İnşallah oradaki doğal ortam bozulmadan devam eder” dedi.

Bölgede yaşayan vatandaşlar ilk defa bu yıl ayıların insanların bulunduğu bölgeye indiğini, bununda doğal yaşamlarına aykırı olduğunu belirtiyorlar. Bazı vatandaşlar, ‘Özellikle kış aylarında insanların gidemediği Nemrut Krater gölü kenarında kalan ayılar, doğal yollardan beslenme alışkanlığını kazanmalıdır’ ifadelerini kullandılar. Uzun yıllardan beridir Nemrut’ta işletmecilik yapan Musa Selgi, bu bölgede ayıların varlıklarından haberdar olduklarını, ancak insanlara yaklaşmadıklarını söyledi.

Selgi DHA Muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi: “29 yıldan beridir buradayım. Zaman zaman ayılarla karşılaşıyorduk. Ancak insanlara bu kadar yakın değillerdi. İnsanlar bu hayvanları alıştırdı. Bunlar insanlara yanaşarak yemek alıyor. Meyve veriyorlar, kavun, karpuz ne verseniz yiyorlar. Burada işletmemiz var. Bundan 1 ay önce barakamıza girerek, bizlere maddi zarar verdiler. Burası Milli Park olduktan sonra avlanma yasağı geldi. Bu da hayvan çeşidinin artmasına neden oldu. Nemrut’ta balık, keklik, tilki ve ayı gibi havyanlar mevcuttur.”

mersin escort