SON DAKİKA

VAN GÖLÜ SAHİLLERİNE KADIN ELİ DEĞDİ

Bu haber 21 Haziran 2019 - 9:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan kadın ve çocuklar Van Gölü sahillerinin kirletilmesine dikkat çekmek için temizlik kampanyası başlattı. Çocukla ile birlikte geldikleri Van Gölü sahillerinde çöp toplayan kadınlar, Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘Sıfır atık mavi’ kampanyasına da destek verdiklerini söylediler. Yaklaşık 50 kişiden oluşan grup bir taraftan Van Gölü sahillerinde çöp toplarken, diğer taraftan uyarı broşürleri de dağıttı. Kampanyaya kucağında 1 yaşındaki çocuğu gelerek çöp toplayanlarda, sivil toplum örgütü temsilcileri de  destek verdi.

Emine Erdoğan’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Mavi’ Projesine Bitlis’ten de destek vermek istediklerini belirten Asar-ı Sanat Koruma Eğitim ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Van Gölü çevresinin geleceğe aktarılmasında bu tür projelerin önemli olduğunu söylediler. Tatvan Belediyesinin de destek verdiği temizlik kampanyasında ellerine çöp poşeti alan kadınlar ve çocuklar bir kilometrelik alanda temizlik yaptılar. Tatvan’da faaliyet gösteren Asar-ı Sanat Koruma Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şazime Hancı ve Tatvan Belediye Başkanlığı tarafından başlatılan temizlik kampanyasının ileriki zamanlarda devam edeceği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Asar-ı Sanat Koruma Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Şazime Hancı, şunları söyledi. “Bugün biz burada Tatvan Belediyesi ile birlikte ortak bir çalışma sonucunda özellikle sahil kenar şeritlerinde, yürüyüş yollarında ve oturma alanlarının temizlik konusuna değinmek istedik. Sayın Emine Erdoğan’ın başlatmış olduğu ‘Sıfır Atık Mavi’ Projesinde bizde yer almak istedik. Üyelerimizle kadınlarımızla birlikte kadın, erkek ve çocuk demeden burada çöp toplama faaliyetinde bulunduk. Bu faaliyetin sonucunda da tabi ki bireylerimizin daha bilinçli olmalarını daha bilinçli bir şekilde hareket etmelerini çevremizin her alanının bize ait olduğunu bizim evimiz kadar bize ait olduğunu belirtmek istiyoruz.  Buradaki asıl amacımız çevremize vermiş olduğumuz duyarlılıktır. Bu duyarlılık sonucunda da böyle bir proje yapmaya karar verdik.

Belediyemize biz bu proje hakkında bilgi verdik. Kendileri de onay vererek bütün desteklerini sundular. Bu destekler doğrultusunda bizde ekibimizle birlikte sahil bandındaki çöpleri topladık. Şuanda 50 kişilik bir ekiple buradayız. Bu ekiple çöplerimizi topladık. Özellikle çocuklarımızla beraber bu temizliği yapmak istedik. Çünkü nesillerimize neyi öğretirsek nesillerimiz nesillerine onu öğretir. Nesillerimizi yetiştiren kadınlarımızdır. Her şey kadınlarımızdan doğuyor. Özellikle kadınlarımızla beraber biz bu faaliyette bulunurken, çaba ve azim içinde yapılmayacak şey yoktur diyoruz. Yerdeki çöpleri kaldırmak çok zor olmasa gerek. Bizim burada asıl anlatmak istediğimiz yerlere çöp atmayın diyoruz. Yere düşmüş olan çöpleri kaldırmak çok zor değildir diyoruz. Ama bilinçli bireyler yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Hancı, konuşmasının devamında ise şunları söyledi: “Bazı annelerimiz çocuklarını alıp geldiler. Bazı annelerimiz işten çıkıp geldiler. Bunlarda fedakar insanlar ve vatanını milletini seven insanlardır. Çünkü biz böyle düşünüp böyle görüyoruz. Her şeyi devletten beklememek lazım. Her birey kendi sorumluluğunu bilmelidir. Biz aslında dernek olarak bir sanat derneğiyiz. Sanat sadece tablolardan ve objelerden oluşmaz. Sanat ruhumuza dokunan alandır görselimizdir. Bizim bu yapmış olduğumuz projede sanatla beraber göstermek istediğimiz sanat her alanın temizliğidir her alanın görselliğidir.”

Tatvan Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Korkmaz, ise yaptığı açıklamasında “Tatvan halkından ricamız bu sadece bizim belediyemizin yapacağı bir şey değildir. Bütün halkımızın bireylerimizin bu temizlik kampanyalarına katılmalarını istiyoruz. Duyarlı vatandaşlar olarak hepimizin bu görevi yerine getirmeliyiz diyorum” dedi.

mersin escort