SON DAKİKA

VALİLİĞİN DURDURDUĞU NEMRUT KRATER GÖLÜNDEKİ BETONARME İNŞAATIN YENİDEN BAŞLAMASINA TEPKİ

Bu haber 20 Ekim 2020 - 6:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis  sınırları içerisinde yer alan Nemrut Dağı Krater Gölü ile Kalderası’na tuvalet ve sosyal tesis yapmak için başlatılan ve tepkiler üzerine valilik tarafından durdurulan inşaatın; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar faaliyete geçirilmesi tepkilere yol açtı. Vangölü Aktivistleri Derneği Başkan Yarndımcısı Serkan Seyahoğlu, doğaya zarar verecek olan bölgeki betonlaşma ile ilgili yapılan çalışmaların durudurması gerektiğini söyledi.   

Nemrut Kalderası’nda geçen ağustos ayında, ‘Tabiat Anıtı Çevre Düzenleme İşi’ adı altında başlatılan betonarme inşaatın yapımına geçen hafta yeniden başlandı. Uzmanlardan ve kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda yaklaşık 1 ay önce Bitlis Valiliği tarafından durdurulan inşaat, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla yeniden başlatıldı. İnşaatın yapıldığı bölge ‘Tabiat Anıtı’, ‘Turizm Alanı’, ‘1. Derece Doğal Sit Alanı’ ve ‘Ramsar Alanı’ (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alan) statüsünde bulunuyor. Uzmanların betonarme yerine ahşap ya da doğaya zarar vermeyecek farklı bir yapı tekniğiyle yapılması önerilerine rağmen idarenin, projede hiçbir revize yapmadan aynı şekliyle uygulanması için müteahhit firmaya talimat verdiği belirtildi.

Bölgeye giden Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri, bölgedeki betonlaşmanın bir an önce durdurulmasını istedi. Vangölü Aktivistleri Derneği Başkan Yardımcısı Serkan Seyyahoğlu, beton  yapıların doğaya zarar vereceğini belirterek şöyle konuştu: ” Nemrut Kalderası’nın bağrına beton dökülüyor. Biz buna tepki olarak buraya geldik. Beton dökülecek yer tabiat anıtı aynı zamanda bir turizm ve birinci derece doğal sit alanıdır. Yani uluslararası öneme sahip sulak alan statüsünde bulunuyor.  UNESCO’nun da küresel alana dahil edilmesi için yapılan başvuru sürecinin devam ettiği bir yerdir. Yapılan beton dökümü Kaldera’nın bağrına döküldüğü için bu statüyü biz kaybetmek üzereyiz. Buna tepki olarak buradayız.

Betonun bir an önce kaldırılması gerekiyor. Buranın turizmini, doğal ve tarihi güzelliğine bir baltalama yapıldığını düşünüyoruz. Yetkililerin bir an önce bu duruma ‘dur’ demeleri, buranın doğasına ve yerleşkesine uygun yapılar yapılmalıdır. Çünkü sit alanına beton dökümü kanun maddelerinde de olduğu gibi yasaktır. Bunun bir an önce buradan kaldırılması gerekiyor. Buradan Bitlis, Van ve Tatvan halkına sesleniyorum bizim bir tane Kalderamız var, bir tane değerimiz var. Buraya sahip çıkalım.”

‘NEMRUT KALDERASI, YERYÜZÜ CENNETİDİR’

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkan Yardımcısı Ali Emrah Dayan ise, “Nemrut Kalderası bilinen ismiyle yeryüzü cennetedir. Burayı defalarca turizme kazandırmak için çalışmalar yürüttük. Nemrut Kalderası Avrupa Seçkin Destinasyonu projesi kapsamında mükemmeliyet ödülü almıştır. Burası çok özel bir yere sahiptir. Nemrut Kalderası hepimizin bildiği gibi doğal yaşam alanıdır. Şu an burada beton inşaat yapıları yapılıyor. Buna kesinlikle karşıyız.  Bizim bunlara ihtiyacımız yok. Betondan yapılan her türlü faaliyete karşıyız. Çünkü burası birinci derecede sit alanıdır. Milli Park olduğu için kanuna göre beton dökülemez. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne buradan seslenmek istiyoruz. Bu hatadan geri dönülmesi gerekiyor. Böyle bir yapılaşmaya karşıyız” dedi.