SON DAKİKA

Vali Ustaoğlu’nun “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” Mesajı

Bu haber 12 Mart 2018 - 12:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Ustaoğlu, aziz milletin yüzyıl öncesinde sahip olduğu milli ruh heyecanına, bugün herkesin ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ustaoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“12 Mart 1921, Şanlı İstiklal Mücadelemizin, büyük kahramanlığımızın, azim ve fedakârlıkla elde edilen Kurtuluş Zaferimizin bayraklaştığı, vatan şairimiz merhum Mehmet Akif ERSOY’un yazdığı, İstiklal Marşı’nın kabul edildiği gün olarak tarihimizdeki yerini almıştır. Mehmet Akif ERSOY, 97 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışmaya katılarak devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan “İstiklal Marşımızı” yazmıştır.

Mehmet Akif ERSOY, sadece yazdığı İstiklal Marşı ile değil, şahsiyeti, yüksek ahlâkı, örnek kişiliği, vatan ve millet sevgisi, gösterdiği mücadele azmi ile vatan mücadelesine yaptığı katkılarıyla, bugün olduğu gibi yaşadığı dönem içerisinde de saygın bir şahsiyetti. O zor dönemlerde aziz milletimizin çektiği sıkıntıları bizzat yaşayan Mehmet Akif ERSOY, “Milli Ruh” heyecanı içerisinde Kurtuluş Mücadelesinde aktif rol oynamış ve sonrasında da kurtuluş sembolümüz olan İstiklal Marşımızı yazmıştır.

Mehmet Akif ERSOY, içinde yaşadığı toplumun milli ve manevi değerlerini çok iyi biliyor ve yazdığı ‘İstiklal Marşı’ şiiri ile bu milletin duygu ve düşüncelerine en güzel şekilde tercüman oluyordu. Aziz Milletimiz, en çetin günlerde “Milli Ruh” heyecanına bürünmüş ve o zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde atlatmıştır.

Aziz Milletimizin yüzyıl öncesinde sahip olduğu bu Milli Ruh heyecanına, bugün bizlerin de ihtiyacı vardır. Zira yüzyıl önce birlik ve beraberliğimizi hedef alan şer odakları, bugün de güzel ülkemizin ve milletimizin huzurunu bozmak için çabalamaktadırlar. Geçmişini iyi okuyamayan, geleceğini iyi yazamaz. Tarih boyunca bir ve beraber olduğumuz zaman neleri başarabildiğimizin, bizleri tarih sahnesinden silmek isteyen iç ve dış mihrakları nasıl bertaraf ettiğimizin iyi bilinmesini istiyoruz. Yine bilinmelidir ki, gelecek nesillerimize bu vatanın hangi badireler neticesinde kurulduğunun iyi anlatılması ve çocuklarımıza bu Milli Ruh bilincinin aşılanması, hiç şüphesiz geleceğimizin şekillenmesinde de önemli bir paya sahip olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 97. yıl dönümünü kutlarken başta Kurtuluş şairimiz merhum Mehmet Akif ERSOY olmak üzere; bu destanı yazdıran tüm ecdadımızı rahmet ve şükranla yâd ediyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”