SON DAKİKA

Vali Ustaoğlu’na Esnaftan Kahvaltılı Teşekkür

Bu haber 03 Ocak 2018 - 11:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te gerçekleştirilen ‘Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nin tamamlanmasının ardından Arifbey çarşısı esnafları projeyi başından sonuna kadar takip ederek tamamladığı için Vali İsmail Ustaoğlu’na kahvaltı programı düzenleyerek teşekkür etti.

Vali Ustaoğlu, beraberinde Çevre ve Şehircilik Müdürü ve Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aras ve Arifbey çarşısı esnafları ile kahvaltıda buluştu.

Düzenlenen kahvaltı programında esnafla sohbet eden Vali Ustaoğlu, burada yaptığı konuşmada, el birliği ile Kadim şehrin kültürel değerlerini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Ustaoğlu, şunları kaydetti:

“Kış ayında da arkadaşlarımız sokak sağlıklaştırması kapsamında masa başında çalışmalarına devam ediyorlar. Devamında yapacağımız sokak sağlıklaştırmasının da projelerini yapıyoruz. Arzumuz 2018 yılında Bitlis için özellikle tarihi alanları kapsayan bölgeler için sokak sağlıklaştırma çalışması bizim önceliğimiz olacak. Burada bizlerin esnafımızdan istirhamımız hem bizler hem de esnafımız açısından sıkıntılı bir iş ama göründüğü gibi bittiği zamanda ihtiyaçların giderilmesi adına ilimiz açısından güzel bir kazanım olacağını düşünüyoruz.”

Vali Ustaoğlu, tarihi geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bu kadim şehirde kültürel değerlerin ortaya çıkması adına yapılacak çok güzel çalışmalar olduğunu belirtti. Ustaoğlu açıklamasında şunları söyledi:
“Ulu Cami meydanının alt yapı çalışmalarını tamamladık şu an üst yapıya yönelik bir firma tarafından projeleri hazırlanıyor. Orayı da görselliğiyle ön planda olan kültür sokağı şeklinde dizayn edeceğiz. Dışarıdan gelen ziyaretçimiz yada vatandaşlarımız ilimize geldiğinde adete tarihi yaşayacağı, geriye dönük bu kadim kültürümüzün özelliklerini ve görselliğini yaşayacağı bir mekana dönüştüreceğiz. Hedefimiz Kalealtı diye geçen bölgemizin 2 yıllık süreçte sokak sağlıklaştırma çalışmalarını yapacağız. Şu anda vatandaşımızın gündeminde olan en büyük problemimiz dere üstündeki dükkanlarının durumu. Onun içinde son çalışmamız yeni yapılan dükkanların takdimlerini iki hafta önce aldık. Benim baktığım kadarıyla vatandaşımızın ve esnafımızın makul bir miktarda alabileceği dükkan şeklinde görünüyor. Günümüzün ciddi bir meşguliyeti olarak esnaflarımızla birebir komisyon oluşturacağız. Komisyondaki arkadaşlarımız esnaflarımızla görüşmelerini yaparak kendilerine yukarıda sektörel anlamda planlamasını yaptığımız gerek dükkan sahibi gerekse kiracı olan esnafımızın yerleri belirlenecektir. Bizim birinci önceliğimiz satın almaları yönünde. Bu satın alma işlemi isteyen için kira öder gibi taksitle de yapılacaktır. Esnaf açısından rahat bir ödeme süresi takvimi belirleme hedefindeyiz. Bizim için en önemli olan dere üstünün bir an önce temizlenmesi ve öte yandan bu durumda esnafımızın mağdur edilmemesidir. Bu kış önceliğimiz belli binalardan başlayarak esnafımızın isteğine yönelik oraya geçişini hedefliyoruz. Bizim ve esnafımızın karşılıklı fedakarlıklarıyla bu işi halletmemiz lazım. Hedefimiz önümüzdeki 6 aylık süreçte ramazan bayramına kadar bu işlemleri halletmek ve ardından yaz döneminde de dereüstünün yıkımını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde esnafla görüşme sürecine başlayacağız. Dereüstü çalışmaları tamamlanmayana kadar istediğimiz kadar sokak sağlıklaştırma çalışması yapalım yinede istediğimiz tarihi görüntü ortaya çıkmayacaktır. Bunun ciddi şekilde karşılığını alan memleketlerimiz var adeta her yeri tarih. Etrafımıza baktığımızda tarihi ve kültürel anlamda bu kadar geniş bir şehir yok. 400 civarında tarihi evlerimiz var. Bu evlerimiz restorasyon çalışmasıyla üst katları pansiyon alt katları kahvaltı veya yöresel yemeklerin tadıldığı mekana dönüştüğü zaman burası bölgenin en güçlü kültür turizmde çekim merkezi olacak.”

“BİZİM EN BÜYÜK FIRSATIMIZ TARİHİ BİR ŞEHİR OLMAMIZ”

Ustaoğlu, tarihi nimetten yararlanılması gerektiğini vurgulayarak, “Diğer şehirlerin zaman zaman bu fırsattan istifade ettiği gibi başta dizi ve filmler olmak üzere birçok sektöre hitap edebiliriz” diye konuştu.

Başlamanın bitirmenin yarısı olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, “İnanıyorum ki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ilimiz hak ettiği ve herkesin istifade edeceği kimliğine kavuşacaktır. İhlasiye Medresesi içinde üzerinde durduğumuz bir proje var. Gerçek kimliğine kavuşması açısından bir alan canlandırma çalışması yapmayı hedefliyoruz. Dışarıdan gelenlerin burada hem tarihi yaşayacağı hem de yöresel ürünleri tadacağı güzel bir çekim merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızdan isteğimiz kendi mülkiyeti olan taş binaları ya da tarihi evini restore etmek için müracaat etmesi. Bu dönüşüme herkesin bir şekilde katkı sağlaması lazım” dedi. (Haber: Ceren KURTYE)