SON DAKİKA

Vali Ustaoğlu Halk Toplantılarına Devam Ediyor

Bu haber 19 Şubat 2018 - 14:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu düzenlediği halk toplantısında “ 250 bin kişiye yetecek kaynağımız var ama 50 bin kişiye zor yettiriyoruz” dedi.

Kurubulak Kuran Kursu ve Taziye Evinde Hersan Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Ustaoğlu, vatandaşların istek ve sıkıntılarını dinledi.

Toplantıya İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, mahalle muhtarı, kurum amirleri ve mahalle sakinleri katıldı.

Ustaoğlu, burada yaptığı konuşmada, 2018 yılına çok yoğun bir şekilde başladıklarını söyledi. Hizmeti halkın ayağına getirerek, sıkıntı ve şikayetlerini yerinde görmek ve tespit etmek amacıyla mahalle toplantılarını gerçekleştirdiklerini belirten Ustaoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

“2018 yılında başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere toplamda 4 tane bakanımızı ilimizde ağırladık. Ülkenin gündeminin bu yoğunluk ve meşguliyeti içinde de olsalar, ilimize teşrif ederek problemlerin yerinde halli ve konuşulması noktasında teveccüh gösterip, bizleri ziyaret ettiler. Her birilerinin hem ilimize müjdeleri oldu hem de bizim ilimizle ilgili taleplerimize çok olumlu yaklaştılar. 2018 yılının ilimiz açısından çok yoğun ve heyecanlı geçeceğini belirtmek istiyorum. Burada bizim en önemli görevlerimizden biride sorumluluğunu üstlendiğimiz belediyecilik hizmetidir. Bu kışı yoğun bir şekilde proje hazırlık çalışmalarıyla geçirdik. Hedefimiz mart ayının sonu itibariyle belli yatırımlarımıza kazma vurmaya başlayacağız. Önümüzdeki günlerde tüm mahallelerimizin içme suyu alt yapı çalışmalarına başlayacağız.  Bu yılın sonunda büyük bir kısmını halledip devamında da hemen üst yapı çalışmalarını da beraberinde halledeceğiz. İlimizi yaşanabilir modern bir şehir kimliğinin ihtiyacı ve alt yapısı olan hizmetleri yerine getirmek. Bu zamana kadar bir ilin hala 60’lı yılların kanalizasyon sistemiyle devam etmesine, içme suyu alt yapılarındaki ciddi sıkıntılara üzülüyoruz. Kaynağımız bol. İçme suyu kaynağında bir sıkıntı yok. 250 bin kişiye yetecek kaynağımız olmasına rağmen, maalesef 50 bin nüfusa zor yettiriyoruz. İşte buda müthiş bir kayıp kaçak oranından kaynaklanıyor.

“YAPTIĞIMIZ İŞLER YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR”

Kültür Bakanlığının doğu Anadolu bölgesine ayırmış olduğu kaynağın yüzde 95’ini Bitlis’e ayırdığını vurgulayan Ustaoğlu, “Şu an Kültür Bakanlığının Doğu Anadolu bölgesine ayırmış olduğu kaynağın yüzde 95’ini Bitlis’in kültürel mirasının korunması ve restorasyonuna ayrıldı. Buda bizim için çok sevindirici bir durum. Arifbey caddesinde ve kalealtında toplamda 316 dükkanı kapsayan giydirmeler ve çatı düzenlemesiyle yapmış olduğumuz çalışmaların devamı önümüzdeki günlerde gelecektir. Maalesef bu bölgeler yıllardır hiç dokunulmamış, harabe halinde bazen de farklı amaçlarla kullanılan mekanlarına dönüştürülen yerler olmuş.” diye konuştu.

“AFRİN’DE VERİLEN MÜCADELE BU İLİN HUZURU VE GÜVENİ İÇİNDİR”

Vali Ustaoğlu, konuşmasının devamında Suriye’de sürdürülen Zeytin Dalı operasyonuna da değinerek şunları söyledi:

“Ülkemizin geçirmiş olduğu süreci hep beraber televizyonlardan izliyoruz. Bu coğrafya askerimizin Afrin’de vermiş olduğu o kahramanca mücadele bu ilin huzuru ve güveni içindir. Buna da el birliğiyle destek vermemiz gerekiyor. Orada şehit olanlara rahmet diliyoruz, gazilerimize de Allahtan şifa diliyoruz. İlimizden de gazilerimiz var orada, her birisi bu memleketin birliği, dirliği ve selameti için vermiş olduğu mücadelede rabbim oradaki kahramanların yardımcısı olsun. Bugün burada her birimiz huzur ve güven içerisinde kafamızı yastığa koyup yatabiliyorsak bu ülkenin kahramanca gece gündüz demeden mücadele veren bu yiğitlerimiz sayesindedir. Kader birliği yaptığımız bu coğrafyada buranın selameti ve geleceğini el birliğiyle hep birlikte inşa edeceğiz.”

Vali Ustaoğlu, açıklamalarının ardından mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi. Kurum amirlerine sorunları ileten Ustaoğlu daha sonra civardaki esnafları ziyaret etti. (Haber: Ceren KURTYE)