SON DAKİKA

VALİ ÇAĞATAY: “TERÖRE DAİR CİDDİ SIKINTILAR GEÇMİŞTE KALDI”

Bu haber 11 Şubat 2021 - 10:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis’e yapılan projeler ve yatırımlarla alakalı değerlendirmelerde bulundu. Vali Çağatay, “Bugüne kadar bölgemizde yaşanmış olan teröre dair ciddi sıkıntılar geçmişte kaldı. Bu durum yatırımcıyı rahatlatıyor” dedi.

Bin 100 dekarlık bir arazide kurulacak olan 2’nci Organize Sanayi Bölgesinin başlangıç toplantısını yaptıklarını müjdeleyen Çağatay, “Geçtiğimiz hafta Bitlis’te 2’nci Organize Sanayi Bölgemizin başlangıç toplantısını yaptık. Tabi Bitlis’te 2’nci Organize Sanayi Bölgesi denince insan hakikaten heyecanlanıyor. Çok ciddi ve güzel yerlere gelmişiz. 2’nci Organize Sanayi Bölgesi açabilmek için Sanayi Bakanlığının kurumsal şartları var. Bunların ilki 1’nci OSB’deki toplam alanınızın yüzde 70’inin inşaat alanının başlamış, işyeri açma ve çalışma ruhsatının hallolması gerekiyor. Biz 1’nci OSB dediğimiz rahva mevkiinde bulunan 500 dekar civarındaki arazide yüzde 70 barajını geçtik. Bunun üzerine Sanayi Bakanlığında başvurarak, gerekli müracaatlarımızı yaptık. Sanayi Bakanlığımızda başvurumuzu kabul etti. Evrak tamamlama sürecine başlamak üzere geçen hafta ilk toplantımızı yaptık. 2’nci OSB yine rahva mevkiinde bulunan Bitlis-Tatvan Devlet hastanesinin arkasında bulunan bin 100 dekarlık bir araziyi kaplayacak. Bitlis’te OSB’nin 2’ncisinden bahsetmek beni çok heyecanlandırıyor. Çünkü 1’nci OSB şu anda ciddi talep görüyor. Ben OSB’de bulunan 21 tane fabrikanın iş yeri çalışma ruhsatını imzaladım. Şu anda orda ki en büyük ağırlık tekstildir. Çünkü tekstil Türkiye’de şu anda çok ciddi bir talep görüyor. Bölgemizde 6’ncı derecede teşvik gölgesi olması nedeniyle olağanüstü bir teşvik var. Tekstilciler bunu iyi değerlendiriyorlar” diye konuştu.

“BÖLGEDE CİDDİ BİR HUZUR İKLİMİ HAKİM”

Bölgede hakim olan huzur ve güvenlik anlayışının yatırımcılar tarafından önemine değinen Vali Çağatay, şunları söyledi:

“Bölgede hakim olan huzur ve güvenlik anlayışı da yapacakları yatırımda onların burayı tercih etmesine sebep oluyor. Artık bölgede ciddi bir huzur iklimi hakim. Bugüne kadar bölgemizde yaşanmış olan teröre dair ciddi sıkıntılar geçmişte kaldı. Bu durum yatırımcıyı rahatlatıyor. Türkiye’nin en çok genç nüfusuna sahip illerinden biriyiz. Bizim yaş ortalamamız 23’tür. 29 yaş ve altı nüfusumuz toplam nüfusumuzun yüzde 62’sini kapsıyor. Böyle olunca vatandaşlarımızın en büyük problemi işsizlik oluyor. Bizim burada işsizliği halletmemiz lazım. OSB’de işsizlik çözümünün en önemli noktasıdır. OSB’de sadece özel sektörün başlatmış olduğu faaliyetlerle yetinmedik. Sanayi Bakanlığımızın destek paketinden 5 milyon bir ödenek aldık, 5 milyon da bizim Özel İdaremizin ayırdığı payla beraber 3 tane örnek fabrika yaptık. Mart ayının sonuna doğru o fabrikalarda üretime başlamış olacağız. Özel idareye ait fabrikalarda tahminim bin kişi istihdam edecek. Pandemi süreci araya girdiği için bir miktar aksama oldu. Ancak önümüzdeki yıl bu aylarda OSB’de 4 bin kişinin istihdam ettiğini göreceğiz. Bu bizim için çok iyi bir rakam. Bizim OSB’mizin en büyük artısı hemen şehrin yakınında olması. 2’nci OSB’nin de elimizdeki başvurularla beraber kısa zaman içerisinde hareketleneceğini düşünüyoruz. Bölgemiz ciddi bir istihdama kavuşacak. Bu Bitlis için tarihi bir adım. Böyle tarihi bir dönemde burada görev almaktan gurur duyuyorum.”

“DERENİN ÜZERİNDEKİ YAPI HER ZAMAN BÜYÜK RİSK TAŞIR”

Dereyatağı üzerindeki yapılaşmanın mevzuata ve bütün fiziki kurallara ters bir uygulama olduğunu belirten Çağatay, yapıların büyük risk taşıdığını söyledi.

Vali Çağatay, “Bitlis’te yıllardır kangren olmuş bir yara herkesin dilindeydi. Bitlis’in çarşısını ilk gezdiğimde hayret etmiştim. Dere yatağı üzerindeki binalar Bitlis için ciddi bir problem. 1 yıla yakındır orada çok ciddi bir hareketlenme var. Dereyatağının üzerindeki yapılaşma mevzuata ve bütün fiziki kurallara ters bir uygulama. İnsanların burada evlerinin ve işyerlerinin olması hakikaten çok sıkıntılı bir durumdur. Derenin üzerindeki yapı her zaman büyük risk taşır. Ama insanlar sürekli bu durumu erteleyerek oraya bir türlü terk etmemişler. Burada kamuya ait binalarda bulunuyor. Özel idareye ait hanedan otel değimiz binayı çıkardığımız kararla yıktık. Bu durum örnek oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın kentsel dönüşümü kapsamında Bitlis Belediyesi ile beraber tapularını anlaşan şahısların devrettiği tapulara ait mülkleri yıkmak üzere çalışmalara başladık. Yaklaşık 40 tan fazla binayı önümüzdeki 1 ay içerisinde yıkmış olacağız. Vatandaşlarımızın bir kısmıyla anlaşamadık. Bir kısmı dava etti ancak yürütmeyi durdurma talepleri Danıştay tarafından reddedildi. Takdir vatandaşlarımızın tabi yorum yapamıyoruz sonuçta mülk hakkı kutsaldır. Ama riskli bir alan üzerinde varlıklarını devam ettirmeleri kabul edilebilir bir durum değil. Özel mülke konu olan binalarında bir an önce devrolmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızın hesaplarına paralarını yatırıp, binaların tapularını alıyoruz sonra oraları ihale usulüyle yıkacağız. Çünkü Bitlis merkez hakikaten muazzam bir yer. Sahip olduğu tarihi varlıklar, ecdat yadigarı eserler harika görünüyor. Ama deryatağının üzerindeki binalar izbe bir görüntü halinde kalmışlar” dedi.

DEREYATAĞI REKREASYONA TABİ TUTULACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının dereüstü projesine büyük destekler verdiğini, son olarak da dereyatağını millet bahçesi bütçesinde rekreasyona tabi tutulacağını vurguladı.

Çağatay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizim amacımız dereyatığının üzerindeki riski ortadan kaldırmak, çok daha sağlıklı bir yerde ticaret yapmalarına imkan tanımak ve dereyatağını temizletmek. Sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın bize bir sözü var dereyatağının üzerini boşalttıktan sonra etrafını millet bahçesi bütçesinde, dereyatağı boyunca rekreasyon alanı yapacak. Dereyateğının içinin de DSİ tarafından düzeltildiğini düşünürsek, tarihi dokularımızla beraber muazzam bir alan olacak. Hanedan oteli yıkınca altından tarihi bir köprü çıktı. Bu gerçekten çok acı bir durum. Bu bahsettiklerimiz tamamlandıktan sonra Bitlis hakiki kimliğine kavuşacak. Biz Bitlis’i kadim şehir diye tarif ediyoruz. Bu ecdat yadigarı tarihi güzellikleri dünyaya kazandırmamız lazım. Yeni Bitlis şeklinde git gide rahva mevkiine ilerleyen bir yapı var. Eski Bitlis tarihi bölge olarak kalacak gibi gözüküyor.”

30 YILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR

30 yıllık hayal olan Sapur Barajının yatırım 2021 yatırım programına dahil edildiğini ifade eden Çağatay, “Ayrıca bu yıl önemli projelerden birisi yatırım programına girdi. Sapur Barajı dediğimiz 30 yılın hayali olan barajla beraber Tatvan’ın içme suyu başta olmak üzere bölgede büyük bir arazinin de sulanmasını planlıyoruz. Tatvan’daki içme suyu sondajla çıkartılıyor ve vatandaşa pahallıya mal olup, belediyenin de yükünü arttırıyor. İnşallah yatırım programına girdi ve ödenekte ayrıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl ihalesi yapılacak” diye konuştu. (HABER : CEREN KURTYE)