SON DAKİKA

Üniversite Öğrencilerinden Çocuk İstismarına Tepki Gösterisi

Bu haber 23 Mart 2018 - 14:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sosyal Hizmet Kulübü öğrencileri, çocuk istismarlarına dikkat çekmek amacıyla tiyatro sahneleyip basın açıklaması yaptı.

Bitlis Ulu Cami meydanında bir araya gelen öğrenciler, özellikle son zamanlarda yapılan çocuk istismarlarına tepki gösterdi.

Bir ailenin çocuğuna karşı nasıl davranması gerektiğini ve istismarın önüne nasıl geçileceği konulu tiyatro oyununu sahneleyen öğrenciler, “Çocuk susar sen susma” sloganıyla mesaj verdiler.

Sosyal Hizmet Kulübü adına basın açıklamasını okuyan Kübra Taşkın, geleceğin teminatı olan çocuklara uzanan her kirli el, içlerinde derin bir yara bıraktığını söyledi.

Son zamanlarda açık şekilde yapılan bu insanlık dışı davranışların yalnızca basit bir istismar diyerek geçiştirilmesi bu da yetmezmiş gibi o canilerin ve insanlık düşmanı yaratıkların hak ettikleri cezalara layıkıyla çarptırılmaması toplumda derin yaralar açtığını belirten Taşkın, şöyle devam etti:

“Bu gün cennet kokulu evlatlarımızla iki kelime konuşmayan, dertleriyle ilgilenmeyi yalnızca cebine harçlığını koyarak okula yollamak zanneden, biraz ses çıkardığında eline tableti ve telefonu vererek başından gönderen ebeveynlerin oluşturduğu bir topluma dönüşüyoruz. Bu durum, çocuğun susmaya ve içine kapanmaya iterken bizleri de apaçık bir felakete sürüklemektedir. Cinsel istismara maruz kalan bir çocuk, olayı başlarda bir oyun olarak algılayabilir. zamanlar bunun bir suç veya kendi işlediği bir günah olarak düşünür, suçlu hisseder ve utanç duyar.”

Cinsel istismar sonrası çocuklarda çok sayıda kalıcı psikolojik, ruhsal ve bedensel rahatsızlıkların meydana geldiğini bilimsel olarak ispatlandığını aktaran Taşkın, bu çoğun muhatap olduğu bir sorunun ötesinde çok dolayı olarak toplumun tamamının bir sorunu haline geldiğini anımsattı.

Taşkın, “Görüldüğü üzere cinsel istismar bir toplumun sağlık sorunu olup mücadele edilmesi gereken en önemli meseldir. O halde başta ailelerin aydınlatılması olmak üzere, toplumun bu konuya duyarlı omasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır.” diye konuştu.