SON DAKİKA

Üniversite Öğrencilerinden ‘Çanakkale’ Programı

Bu haber 16 Mart 2018 - 12:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından “İstiklal Marşının Kabulü ve Çanakkale Zaferi” anma programı düzenlendi.

Bitlis Eren Üniversitesi Merkezi Konferans salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. BEÜ Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, burada yaptığı konuşmasında, kahraman Mehmetçiklerin, vatanın istiklali ve istikbali için gözlerini kırpmadan uğruna canlarını verdiklerini söyledi. Bugün sahip olunan kardeşlik ikliminin temelinin de Çanakkale Zaferinden geldiğini belirten Yardım, şöyle konuştu:

“Bundan 103 yıl önce ülkemizin dört bir yanından vatan evladı milletinin istikbali ve istiklali için Çanakkale’ye akın ettiler. Gözlerini kırpmadan bu vatan uğruna canlarını verdiler. Hepimiz bunun bir destan olduğunu biliyoruz. Ümmetin tarihi böyle destanlarla doludur. Vatan şairi ne diyor; Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi. İşte bu gerçeğe dizeleriyle işaret ediyor. Bu zafer aynı zamanda bu necip milletin neler yapabileceğini ve kararlılığını gösteriyor. Çanakkale’de sergilenen birlik, kardeşlik ve dayanışma ruhu milletimize zaferi getirmiş aynı zamanda bugün sahip olduğumuz kardeşlik ikliminin de temelini atan bir tarihi olay olmuştur. Bugün bu ülkede, burada dimdik durabiliyorsak bunu Çanakkale’ye borçluyuz. Milletimiz Çanakkale ruhuyla her zaman istiklaline ve istikbaline sahip çıkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.“ (Haber: Ceren KURTYE)