SON DAKİKA

TÜRKİYE’NİN KURU FASULYE İHTİYACININ YÜZDE 10’U BİTLİS’TEN

Bu haber 06 Eylül 2019 - 8:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde üretilen ve Türkiye’nin yüzde 10’luk ihtiyacını karşılayan kuru fasulye 57 farklı il’e gönderilirken, 20 bin kişiye de ekmek kapısı oluyor. Yıllık üretimi 35-40 bin ton civarında olan kuru fasulyeden bir sezonda yaklaşık 175 Milyon lira gelir elde ediliyor. Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, fasulye hasadının yapıldığı alanları gezerek çiftçileri ziyaret etti. Oldukça verimli ve kaliteli bir ürün elde edildiğini belirten Çelik, Ahlat fasulyesinin tadı ve lezzetinin yöreye has olduğunu ifade ederek, her geçen gün kaliteli ve lezzetli Ahlat fasulyesine rağbetinde arttığını söyledi.

Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi. “Bir haftadır ilimizde fasulye hasadı başladı. Bu yılki verimimiz dönüm başına yaklaşık 500 ile 750 kilogram arasındadır. Bu arazilerde yıllar öncesine kadar kuru tarım yapılmaktaydı. tarlalarda hububat tarımı vardı. 2006 yılından sonra Tarım ve Orman Bakanlığımızın Kırsal Kalkınmaları Yatırım Programı kapsamında başlattığı basınçlı sulama sistemini Bitlis’te hayatta geçirdik ve tarlalarımız suyla buluştu. Sulu tarıma geçildikten sonra birim fiyatı yüksek olan ürünlerimiz ilimizde çok rağbet görmeye başladı.

Bununla birlikte ayrıca bireysel sulama programları desteklemeleri verilmeye başlandı. Bu kapsamda küçük çiftçilerimizi de destekledik. Önceleri bu tarlalarda kuru tarım varken şuan da her gün artan bir ivmeyle bakliyat üretimi yapılmaktadır. İlimizde yaklaşık 104 bin dekar alanda bakliyat üretimi mevcuttur. Bu yıl 35 ile 40 Bin ton rekolte bekliyoruz. İlimizin ekonomisine katkısı yaklaşık 175 milyon liradır.”

“20 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ”

Fasulyelerin ekiminden hasadına kadar geçen sürede yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edildiğini sözlerine ekleyen Çelik, “Şuan tarlalarda yaklaşık 20 bin tarım işçisi mevcuttur. mevsimlik tarım işçilerinin barınma sağlık ve gibi sorunlarını biz devlet olarak karşılamaktayız. Artan bakliyat üretimini devam eden süreçte bizim önder çiftçilerden bazıları bu işin sanayi kısmına da el attılar. Bu kapsamda 2017 yılında Ahlat’ta bakliyat paketleme fabrikası kuruldu. Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da en büyük bakliyat paketleme fabrikasına sahibiz. Sanayi tesisinde günlük üretim 100 ton civarındadır.

Fabrikada 23 kişi çalışıyor. 500 çiftçi fabrikaya mallarını satıyor.  İlimizde Kanada ve Aberta çeşitleri mevcuttur. Bölgemizin iklimine ve toprak çeşidini dikkate aldığımızda herhangi bir sıkıntısı olmayan lezzeti gayet iyi olan türlerdir” dedi. Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik ayrıca dış pazarlara da açılacaklarını belirterek İran ve Irak pazarına açılmayı düşündüklerini hatta İran’a bir seyahat düzenleyeceklerini söyledi.