SON DAKİKA

Tescillenen Cevizlerden Fidan Üretilmeye Başlandı

Bu haber 23 Mart 2018 - 13:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS (AA) – Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Asak, 2016 yılında tescil ve sertifika işlemleri tamamlanan Adilcevaz-13 ve Kazankaya ceviz çeşitlerinden fidan üretimine başlandığını söyledi.

İlçedeki ünite tespit merkezini ziyaret eden Asak, damızlık ünite kurulması için tespit çalışmalarının da devam ettiğini belirtti.

Kentte ciddi bir sertifikalı fidan üretiminin bulunduğunu ve sertifikalı ceviz fidanı üretiminin aynı zamanda verime de etkisi olduğunu ifade eden Asak, şöyle konuştu:

“Üretimi yapılan fidanlar iç pazara satılıyor. Bitlis’in sertifikalı ceviz fidanı üretiminde bölgenin en önemli merkezlerinden biri haline gelmesi için üretim tesisinin gerekli bütün işlemleri takip edeceğiz. Bunun için ilk başta tesisimizde damızlık ünitesi kurulması için gerekli işlemleri Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sert Kabuklu Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü ile yapıyoruz. Bu durum sertifikalı ceviz fidanı üretiminde bölgeyi cazibe merkezi haline getirecektir. Bakanlığımız sertifikalı fidan kullanımı ve üretimine destek vermektedir.”