SON DAKİKA

TEKSTİL SEKTÖRÜ BİTLİS EKONOMİSİNE AYLIK 5 MİLYON GİRDİ SAĞLIYOR

Bu haber 11 Haziran 2020 - 11:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te çeşitli teşviklerden faydalanarak açılan tekstil atölyelerinde çalışan yaklaşık 3 bin 600 kişi ile birlikte aylık 4-5 milyon TL’lik bir girdi sağlıyor. Yaklaşık 20 firmanın faaliyetini sürdürdüğü tekstil sektöründe yaklaşık 3 bin 600 kişi istihdam ediliyor. Üretilen ürünlerin birçoğunu Avrupa’ya ihraç eden tekstil sektöründeki atölyeler Koronavirüs (Covid-19) Pandemi döneminde kısa bir süre ara verdi. Çalışmalarına yeniden başlayan tekstil sektöründe çalışmalar alınan tedbirler kapsamında devam ediyor. İstanbul’da tekstil sektöründe uzun süre çalıştıktan sonra 4 yıl önce Bitlis’e gelerek, açılan tekstil atölyesinin Genel Müdürlüğünü yürüten Bülent Avcı, sektörün Bitlis ekonomisine ciddi katkılar sağladığını, hem istihdam anlamında hem de ekonomik anlamda rahatlattığını söyledi.

Gazetecilere sektör hakkında açıklamalarda bulunan Bülent Avcı, 190 çalışanı bulunan atölyede pandemi döneminde de bütün tedbirleri alarak, çalışmalarını sürdürdüklerini, bunun da kendilerine ciddi maddi yük getirdiğini belirtti. Avcı açıklamalarında şunları söyledi: “Covid-19 pandemi dediğimiz hastalık Türkiye’de ortaya çıktıktan hemen bir gün sonra biz iş yerimizdeki genel sağlık anlayışı içerisinde, hem dezenfektan, hem maske, hem de 14 kurala uygun bir şekilde çalışmalarımıza devam ettik. Buna servisler dahil olmak üzere. Daha sonrasında yani 27 Mart 2020 tarihinde çalışmamıza bir süre ara verdik ve 22 Nisan 2020 tarihinde tekrar kısmi olarak çalışmaya başladık. Yaklaşık 50-60 civarında personel ile 4 Haziran 2020 tarihine kadar üretime devam ettik. Şuan 190 personel ile çalışıyoruz.”

“ÇALIŞAN KAPASİTESİNİ 2 KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Avcı Bitlis’te yeni oluşmaya başlayan Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir yer inşa ettiklerini, burada kapasitelerini 2 katına çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, şunları konuştu: “Bitlis Organize Sanayi Bölgesi’nde tekstil atölyesi inşaatımız var, bu İnşaat tamamlandıktan sonra oraya taşınacağız. Oraya taşındıktan sonra istihdamı 350 veya 400 kişiye çıkartmayı planlıyor. Bitlis’te ciddi bir iş imkanı var. İşveren ve çalışan açısından bu olumlu. Batıdaki büyük şehirlerde ve özellikle İstanbul’da imkanı bulmak biraz zordur. Bitlisli iş insanları hem bu imkanı değerlendiriyor, hem de memleketlerine faydalı olmaya çalışıyor.

 Aynı zamanda burada iş imkanı sağlanıyor ve istihdama katkı sunuluyor. Bitlis ilimiz genelinde tekstilde çalışan sayısı şu an 3 bin 600 civarındadır. Biz firma olarak ihracat çalışıyoruz. Kendi aramızda var ve Amerika’ya, İngiltere’ye, Fransa’ya ve Almanya’ya çalışıyoruz. Çalışmalarımız bu şekilde ve diğer Avrupa ülkelerine de çalışmayı planlıyoruz. Tekstilin bölgenin kalkınmasında çok büyük rolü var. Aylık yaklaşık 4-5 milyon lira Bitlis ekonomisine bir ek katkısı vardır. Aile bazında bakıldığında ilimiz genelinde tekstilden yaklaşık 15 bin kişi faydalanıyor.”

“BATIDAKİ MESLEKTAŞLARIMIZ BÖLGEYE GÖNÜL HATLIĞI İLE GELEBİLİR”

Avcı batı bölgelerinde bu sektördeki meslektaşlarına seslenerek, “Batıda çalışan meslektaşlarımızdan yöreye yatırım yapmalarını ve buradaki ticaretten korkmamalarını, devletimizin vermiş olduğu imkanları da kullanarak, buradaki istihdama katkı sunmalarını istiyoruz. Yıllardır bu unutulmuştu, yatırım yok denecek kadar azdı, ama çok şükür 5-6 aydır özellikle bu sektör büyük ilerleme kaydetti. Burada 20 civarında firma faaliyet yürütüyor. İnsanlar bunların sayesinde evlerine rahat bir şekilde ekmek götürebiliyor. Bundan 5-6 yıl önce olmadığından dolayı kahvehaneler doluydu, ama şimdi çok şükür istihdam alanları var. Bu sektörün kısa sürede ilimiz genelinde yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacağına inanıyoruz. İlk başta buraya geldiğimiz zaman kalifiyeli personel sıkıntısı yaşıyorduk, ama şu an çok şükür kalifiyeli eleman ve personel sıkıntısı yoktur.” dedi.

Çalışanlardan Nazmi Gencer ise,”Pandemi döneminde bir süre işimize ara vermiştik ve şu an çalışıyoruz. Sabah işe geldiğimizde ateşimiz ölçülüyor, maske ve sosyal mesafe kuralı takip ediliyor. Tedbirler konusunda sürekli bilgilendiriliyoruz. Şu an normalleşme süreci iyi gidiyor. Sağ olsun işverenler bizim her türlü sorunlarımızla ilgileniyorlar. Tedbirlerimizi alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çok şükür iyi gidiyor. İnşallah kısa sürede her şey normale döner.” Şeklinde konuştu.