SON DAKİKA

Tekerlekli Kayak Türkiye Şampiyonası Tatvan’da başladı

Bu haber 29 Haziran 2019 - 8:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TÜRKİYE Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen ‘15 Temmuz Şehit ve Gazileri Tekerlekli Kayak Yarışları’ Türkiye Şampiyonası Bitlis’in Tatvan ilçesinde başladı.  

Tatvan Sahil şeridinde 17 ilden 200 sporcunun katıldığı müsabakalar 2 gün sürecek. İlk gün yarışları saat 09:00’da başladı. Büyükler, gençler, minikler bayan ve erkek olmak üzere çeşitli kategorilerde gerçekleştirilecek yarışlar sonunda dereceye giren sporcular Milli Takıma seçilecekler.

Yarışmaların açılışına Tatvan Kaymakamı M. Ali Özkan, Tatvan Kaymakamı M. Emin Geylani, Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Nuroğlu, kulüp yöneticileri ve sporcular katıldılar.

Yarışmalarla ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Nuroğlu, bu yarışların Tatvan’da geleneksel hale getirilmesi için çalışmalar başlattıklarını belirtti.

Nuroğlu açıklamasında şunları söyledi:
Türkiye Kayak Federasyonu 2018-2019 sezonu içerisinde düzenlemiş olduğu ‘15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri’ anısına düzenlemiş olduğumuz kayak yarışmasını bu yıl Bitlis’te başlatmak istedik. Tatvan’ı son derece önemsiyoruz. Buranın iklimi ve spora olan ilgileri bizi son derece mutlu etti. Bu yarışma Tatvan’da sürekli hale gelir inşallah. Pist ve ortam son derece uygun. Belediye, kaymakamlığımız, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğümüz son derece ilgili. Bize her türlü destek verdiler. Burası son derece el verişli bir pist. 17 ilden 200 sporcu katıldı. Yöneticiler ve hocalarla tahmini 300 civarında bir katılım var.”

“2 BİN CİVARINDA LİSANSLI SPORCUMUZ VAR” 
Nuroğlu açıklamasında Tekelekli Kayak sporunda 2 bin civarında lisanslı sporcuları bulunduğunu belirterek, “Tekerlekli kayak kayaklı koşunun bir yaz antrenmanı olarak başladı. Bu daha sonra branş haline geldi. Tekerlekli kayağı genelde kayaklı koşucular ile biatlon sporcuları yapıyor. Tahmini alp ve kuzey disiplinin de 2 bin civarında lisanlı sporcumuz var. Sürekli dünyayla irtibatlı çalışıyoruz. Sürekli yurt dışına antrenörlerimizi kursa gönderiyoruz. Öğrencilerimize kurs veriyoruz. Elimizden geldiğince bu sporu bir yere getirmeye çalışıyoruz. Bu yarışmada dereceye giren sporcularımız uluslararası arenada yarışacak” dedi.

Türkiye Kayak Federasyonu Teknik Kurulu Üyesi Sedat Doymaz ise, “TKF’nın 2019 faaliyet programında yer alan ‘15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Yarışması’ ilimizde düzenleniyor. Yaklaşık 17 ilden 200 sporcu yarışmaya katıldı. 5 kadın, 5 erkek olmak üzere yarışmalar 10 kategoride düzenlenecek. 2 bin 500, 5 bin, 7 bin 500 ve 10 bin metrede sporcularımız mücadele edecek. Bugün serbest uzun mesafe yarışması yapılıyor. Yarın da sprint yarışmamız var. Bu müsabakayı burada yapılmasını sağlayan federasyonumuza teşekkür ediyoruz. Sporcularımıza başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

mersin escort