SON DAKİKA

TATVAN’DA ‘DÜNYA KUDÜS GÜNÜ’ DOLAYISIYLA BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Bu haber 07 Haziran 2019 - 10:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından “Dünya Kudüs Günü” dolayısıyla, İsrail’e tepki göstermek amacıyla, Bitlis’in Tatvan ilçesinde basın açıklaması yapıldı. Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasına, bazı STK’ların yanı sıra HÜDA PAR Bitlis teşkilatı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sık sık tekbirlerin getirildiği basın açıklamasında, mazlum Filistin halkının, haklı mücadelesine destek veren Türkçe, Kürtçe ve İngilizce yazılı pankartlar açıldı. ABD ve İsrail aleyhinde slogan atan kalabalık gurup, Filistin halkının yalnız olmadığı mesajını verdi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan basın açıklaması, Alimler ve Medreseler Birliği (İttihad-ul Ulema) üyesi Emrullah Uysal’ın, günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmayla devam etti. Ardından, gurup adına İlahiyatçı Mahmut Faruk tarafından basın açıklaması metni okundu.

Kudüs davası ekseninde Müslümanların güçlerini birleştirmesi gerektiğini söyleyen Mahmut Faruk, “İslam ümmeti ve insanlığın ortak değerleri açısından tarihin en büyük ihaneti sayılan bu saldırganlıkta başta Suudi Arabistan olmak üzere, bölgesel birtakım Amerikan işbirlikçisi rejimlerin, Filistin’in siyonistlere satılması ve Kudüs’ün siyonist işgal rejiminin çizmeleri altına bırakılmasında doğrudan pay sahibi olmaları, bu meşum plana aktif ve lojistik destek sunmalarıdır. Dolayısıyla İslam ümmetine yönelik firavunca azgınlıkta, tarihin en kapsamlı ve en yıkıcı saldırılarına tanık oluyoruz. Bu durum, bütün dünya Müslümanlarını ve bölgemiz ile ülkemizdeki bütün Müslümanları her zamankinden daha büyük bir sorumlulukla karşı karşıya bırakmaktadır. Ümmet olmanın bilinç ve sorumluluğuyla göğüslerimizi Kudüs’e siper etmeli, Kudüs’ü savunmak ve özgürleştirmek için evrensel bir dayanışma cephesinde, ellerimizi ve yüreklerimizi birleştirebilmeliyiz” dedi.

ABD’nin başını çektiği küresel şer cephesine karşı tek ümmet bilinciyle hareket edip, güçleri birleştirmeye ve Müslümanları evrensel bir Kudüs seferberliği başlatmaya davet ettiklerini ifade eden Mahmut Faruk, “Amerikan emperyalizminin İslam ülkelerindeki askeri, siyasi, istihbari tüm üslerinin kapatılmasını, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin merkez üssü olan İncirlik Üssü ve siyonizme lojistik destek sağlayan Kürecik Radar Üssü’nün kapatılmasını talep ediyoruz. Mavi Marmara özgürlük filosunda da 10 kardeşimizi şehit eden Filistin işgalcisi siyonist rejim ile tüm ilişkilerin kesilmesini istiyoruz. Bütün Müslümanları Kudüs merkezli direniş ekseninde buluşmaya davet ediyoruz” diye konuştu. Kudüs başkentli bir Filistin devleti kurulana kadar meydanda olacaklarını belirten gurup, basın açıklamasının ardından, sessiz bir şekilde dağıldı.

mersin escort