SON DAKİKA

Tatvan Doğu Anadolu kültür ve sanat festivali başladı

Bu haber 01 Temmuz 2018 - 18:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in Tatvan ilçesinde 50’incisi düzenlenen Doğu Anadolu Kültür  ve Sanat Festivali başladı.

Tatvan Belediyesi tarafından organize edilen festivalin açılışı Tatvan Belediyesi ek hizmet binasının önünden fuar alanına kadar kortej yürüyüşle devam etti. Yürüyüşün adından program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından start aldı. Farklı illerden gelen folklor ekipleri halk oyunlarını sergilediler.

Açılışa Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Tatvan Kaymakamı M. Ali Özkan, Güroymak Kaymakamı U. Özen Alibeyoğlu, 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Tamer Atay, Bitlis İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, Günkırı Belediye Başkanı İlhan Çetinsoy, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yerli ve yabancı turistler katıldı.

Açılışta konuşan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, büyük devlet olmanın kolay olmadığını belirterek, “Doğu Anadolu’nun ve bölgemizin incisi Tatvan ilçemizin böyle güzel bir organizasyon için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bugün 50’inisi düzenlenen bu organizasyon bölgemize, ilimize, ilçemize biz biliyoruz ki kültürel anlamda ve ekonomi anlamında çok değerler katmıştır. Büyük devlet olmak kolay değil.Büyük devlet olmak tarihine, geçmişine, geleneklerine ve kültürüne sahip çıkmakla olur. Bölgemizdeki el emeği, göz nuru ürünlerin sergilenmesinde ve en önemlisi bu tür organizasyonlara dışarıdan buraya gelen misafirlerimiz bölgemize yakışan, güzel işlerin yapılmasının altına imza atıyorlar. Tatvan son yıllarda alt yapı hizmetleriyle ilçemize yakışan çok güzel hizmetlerdir. Bu tür hizmetlerin bu bölge de sürekli hale getirmek çok önemli. Bu tür şeyler huzur ve emniyet ortamıyla olur. ”

Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy ise, yaklaşık 4 yıllık büyük bir dönemi sorumlulukla devraldığını belirterek Tatvan’a küçükte olsa bir eser kazandırmayı sorumluluk bildiklerini ifade etti. Ve hayata geçen projeleri anlattı.

Yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelası kesildi ve fuar alnında yapılmış olan sergi sarayı ve kongre merkezindeki standlar gezildi. Açılış Derya Uluğ konseriyle devam edecek. “