SON DAKİKA

STK İle Doğaseverler Nemrut Kalderası’nda İnşa Edilen Beton Yapıya Tepki Gösterdiler

Bu haber 30 Ekim 2020 - 7:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Tatvan ilçe sınırları içerisinde yer alan ve içerisinde krater göllerinin bulunduğu Nemrut Kalderası’nda inşa edilen beton yapılaşmaya, doğaseverler ile bazı sivil toplum kuruluşları (STK) tepki gösterdiler.

Nemrut Krater Gölü kıyısında bir araya gelen STK temsilcileri, devam eden beton yapıları yerinde inceledi. Ardından bilgi aktarımı ve fikir alışverişi yapan doğaseverler ile STK temsilcileri, beton yapıların doğanın güzelliğini bozduğunu, daha uygun yapıların inşa edilmesinin doğru olacağını belirttiler.

Nemrut Kalderası içerisinde inşa edilen beton yapıları inceleyen doğaseverler ile STK temsilcileri, Yeryüzü Cenneti olarak adlandırılan doğa harikası yerin beton yapılar ile katledildiğini söylediler.

Beton yapıların Nemrut’un güzelliğini bozduğunu söyleyen Vangölü Aktivistleri Derneği Başkan Yardımcısı Ali Emrah Dağer, “Bugün Nemrut Kalderası’ndayız. Burada uzun süredir betonlaşma süreci mevcut. Burası, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında mükemmeliyet ödülü almış ve Yeryüzü Cenneti olarak tanınıyor. Şuan burada betonerme inşaatlar devam ediyor. Bu yapılar aslında kanunen de uygun değil ve buranın doğasına, yapısına zarar vermektedir. Burada devam eden beton yapılaşmadan vazgeçilmeli ve burayı bozmayacak şekilde ahşap veya taştan yapılar olması daha doğru olacaktır. Buradaki doğal güzelliği bozduğu için beton yapılar istemiyoruz. Bu hatadan kısa sürede dönülmesini istiyoruz” dedi.

Vangölü Aktivistleri Derneği Genel Sekreteri ve Tatvan Temsilcisi Maşallah Özel ise, “Burada yapılan betonlaşmaya dikkat çekmek amacıyla sivil toplum kuruluşları ile birlikte buraya geldik. Burası Nemrut Kalderası ve bilinen adıyla Yeryüzü Cenneti. Buradaki çalışmanın buranın tarihine, doğasına uygun olmadığını düşünüyoruz. Bununla ilgili hukuki süreçte başlamış. Burada betonlaşma halen devam ediyor. Bu yanlıştan biran önce vazgeçilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Bitlis Barosu ve Hukuki Araştırmalar Derneği temsilcisi olarak Nemrut Kalderası’na geldiğini söyleyen Sivil Toplum Hareketi Derneği Bitlis İl Başkanı Av. Burak Taşdemir şunları söyledi;

“Nemrut Krater Gölü, Türkiye’nin en büyük krater gölü ve Dünya’nın ikinci büyük krater gölüdür. Bizim bu değerimiz varken, buna sahip çıkmamız gerekiyor. Bölge halkı memleketimizin sahibi yoktur diye hep söylenirdi, ama artık bölgemize sahip çıkma vakti gelmiştir. Memleketimizin sahipsiz kalmaması gerekiyor. Ülkemiz genelinde ve Dünya’da çok sayıda doğal güzellik mevcuttur. Ülkelerindeki, şehirlerindeki doğal güzellikleri korumak adına hem yerel halk, hem de o bölgenin siyasileri elinden gelen bütün gayreti sarf etmektedirler. Burada da Nemrut Kalderası’nı korumak için bize çok iş düşmektedir. Buradaki beton yapılaşma bir yatırım olarak görülebilir ama gerekli ve yerinde olmayan bir yatırım olarak düşünüyoruz. Buradaki beton yapılar ileride çok çirkin görüntülere neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için mutlaka bu doğuya uygun, buradaki yapıya uygun yatırımların yapılması gerekmektedir. Biz burada asla yatırımlara karşı çıkmıyoruz, ihtiyaçların giderilmesini karşılayan yapılar tabi ki istiyoruz, ancak buradaki doğaya uygun olmasını istiyoruz.”

Doğaseverlere destek olmak amacıyla, ailesi ve çocukları ile birlikte Nemrut Kalderası’na gelen Bitlis Özgür Eğitim Sen Temsilcisi Sinan Kıranşal, “Burada doğaya uygun bir yapıdan çok, doğanın tersine, doğanın kabul edemeyeceği, çirkin yapıların inşa edileceği betonların getirilmesine tepki amacıyla sesimizi duyurmak için buradayız. Nemrut Krater Gölü gerçekten Dünya’da eşi benzeri olmayan bir yer. Burada hizmet ve altyapı yapılmasını isteriz tabi ki, ama Nemrut’un güzelliğine, doğasına, yapısına uygun bir şekilde yapılmasını talep ediyoruz. Yani ağaçtan, taştan veya daha uygun yapılar olabilir, ama betondan yapmayın. Burada sağımızda, solumuzda beton yapıların olması bizi çok üzüyor. Bu tür yapılar doğadaki güzelliği kirletiyor” diye konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Van Bölge Müdürlüğü tarafından Nemrut Krater Gölü civarına vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla doğaya uyumlu bazı tesislerin yapılması için ihale yapılmış ve müteahhit firma Nemrut Krater Gölü’nde işe başlamış, ancak yükümlüklerini yerine getirmeyerek uygunsuz ve kötü bir yapılaşmaya sebep olduğu tespit edildiği için Bitlis Valiliği’nce iş durdurulmuş, Nemrut Krater Gölü kıyısına dökülen beton yapının kısa sürede sökülüp kaldırması, bölgenin eski doğal haline geri getirilmesi kararı alınmıştı. İki ay önce alınan kararla durdurulan betonarme çalışmanın tekrar devam etmesine doğaseverler ile STK’lar tepki gösterdi.

Nemrut Dağı’nda gazetecilere açıklama yapan doğaseverler ile STK temsilcileri, daha sonra olaysız bir şekilde Nemrut Kalderası’ndan ayrıldılar.