SON DAKİKA

SOSYAL GÜVELİK KURUMUNDAN  ‘SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI’ AÇIKLAMASI

Bu haber 13 Mayıs 2020 - 19:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan hafta “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutlanmaktadır.

             Sosyal Güvenlik Kurumu olarak toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak ve halkımızı bilgilendirmek amacıyla, SGK ne iş yapar, hangi hizmetleri verir, bu hizmetlere  nasıl ve nerden ulaşılır  gibi konuları detaylı olarak vatandaşlarımıza anlatmaya çalışmaktayız.

Bu çalışmalarımız halkımız tarafından da takdir görmüş olmalı ki; Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnuniyet artarak devam etmektedir.

Genel Sağlık Sigortası’na tüm vatandaşların erişimi sağlanmıştır.  Ülkemizin yapmış olduğu sosyal güvenlik reformunun ne kadar önemli olduğu COVİT-19 salgınında daha da iyi anlaşılmıştır. Dünyanın önde gelen ülkeleri bile sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken,   Dünyanın süper gücü olan Amerika’da yaklaşık 50 milyon insanın hiçbir sağlık güvencesi yokken,  Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası tüm bireyleri kapsamına almış olup 83 milyon vatandaşımız Genel Sağlık Sigortası güvencesine kavuşturulmuştur.

AYDA 88,29 TL PRİM İLE TÜM AİLENİZ GSS KAMSAMINDA

Sigortalı olarak çalışmasanız ve herhangi bir sosyal güvenceniz olmasa bile sadece aylık 88,29 TL prim ile tüm ailenizi GSS kapsamına alabilirsiniz. Ayrıca anne ve babalarının sosyal güvencesi olmasa bile 18 yaş altı tüm vatandaşlarımız koşulsuz ve şartsız GSS kapsamına alınmıştır.

Ülkemizde 2.421 sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusunda hizmet verilmektedir. Acil vakalar,(Covit 19 dahil) trafik ve iş kazaları, analık, yenidoğan bebekler ve madde bağımlılığı gibi hallerde de hiçbir şart aramaksızın her vatandaşımıza sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumumuz toplumun tüm kesimlerine hizmet veren ve toplumun tamamını doğrudan ilgilendirilen bir Kurumdur. Sigortacılık hizmetleri, geri ödemeler, özellikle sağlık hizmetleri finansmanı noktasında yaptığımız hizmetler azımsanamayacak büyüklüktedir. Sadece çalışanlarımızın değil işverenlerimizin de sosyal güvenlik yönünden memnuniyetlerini sağlamış bulunuyoruz.

                Kurumumuz sürekli olarak vatandaşlarımızın memnuniyetini gözeterek nitelikli çalışan kadrosu ile kaliteli hizmet sunabilmek için uğraş göstermektedir.

                Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik hizmeti sunmak amacıyla; yurdun dört bir yanında 81 Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüz ve 583 Sosyal Güvenlik Merkezimiz, yerinden hizmet anlayışının gereği olarak vatandaşlarımızın her türlü taleplerini karşılamakta, sorunlarını yerinde çözmekte ve ihtiyaçlarına anında vatandaş odaklı  bir yaklaşımla çözüm üretmektedir.

                Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalın da en fazla hizmet sunan ve tıklanan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık. E-devlet sisteminde 140’dan fazla hizmeti vatandaşlarımıza, işverenlerimize, kamu kurumlarına güvenli bir şekilde tek noktadan ve etkin şekilde sunmakta olduğumuz hizmetlerimizi paydaşlarımızın ayağına götürmekteyiz.

2002 yılından bu yana uygulanan başarılı sosyal ve ekonomik politikalar sonucu; Sosyal Güvenlik sistemimiz yıldan yıla gelişme kaydetmiş, hizmet verdiğimiz ve sorumluluğunu taşıdığımız kesim her geçen gün artmıştır. 2002 yılında 12 milyon olan aktif sigortalı sayısı 2020 Şubat ayı itibariyle %83’lük artışla yaklaşık 21,9 milyon kişiye, 2002 yılında 6,5 milyon olan gelir veya aylık ödenen kişi sayısı 2020 Şubat ayı itibarıyla %100’lük bir artışla yaklaşık 13 milyon kişiye ulaşmıştır.

Kurumumuzca gerçekleştirilen bu başarılı çalışmaların mimarı olan değerli çalışma arkadaşlarıma özellikle salgın sürecindeki özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemize ve paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.