SON DAKİKA

SGK’dan GSS ve Bağ-Kur borçlularına uyarı

Bu haber 19 Aralık 2019 - 10:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamada, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur’lu vatandaşların 60 günden fazla olan prim borçlarını yıl sonuna kadar ödemeleri ya da taksitlendirmeleri uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamada bu durumda olan vatandaşların yıl sonuna kadar sağlık sigortasından faydalanabilecekleri, ancak 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bir sorunla karşılaşmamaları için borçlarını ödemeleri ya da taksitlendimeleri gerektiği vurgulandı.

SGK İl Müdürü Sadullah Korkut imzalı yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Yasa gereği ; Sosyal Güvenlik Kurumu’na 60 günden fazla prim borcu olan Bağ-Kur sigortalılarımız ile Genel sağlık Sigorta Kapsamında Bulunan ve aile içinde kişi başına gelirleri 852.80.-TL‘nin üzerinde olan ve primlerini kendileri tarafından ödenen vatandaşlarımız için prim borçlarının olup olmadığına bakılmaksızın 31.12.2019 yıl sonuna kadar kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları eş-çocuk ve anne-babaları, Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden faydanlanabilmektedirler. Ancak, 1 Ocaktan itibaren bu kapsamda olan vatandaşlarımız Sağlık Hizmet Sunucularında herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için varsa prim borçlarını ödemelerini veya Sosyal Güvenlik Müdürlüklerimize/Merkezlerimize muracaat ederek prim borçlarını taksitlendirilmeleri gerekmektedir.”

Korkut açıklamasında şunlara yer verdi:
“Ebeveyenleri üzerinden sağlık hizmeti alan ve herhangi bir işte çalışmayan kişiler açısından GSS prim yükümlülükleri 18 yaşında başlıyor. Bu süre Lise öğrencileri için 20, Üniversite öğrencileri ise 25 yaşına kadar sağlık hizmetini alabiliyorlar.  Bu kapsamda olup da yaş sınırını dolduran ve öğrenimine devam edemeyen gençlerimizde, Sağlık hizmet Sunucularında herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi için muraccat etmeleri gerekmektedir.”

Sadullah Korkut, işverenler açısından istihdamı artırmak ve işverenlerin mali yüklerinin azaltılması için 2019 yılında uygulanan teşvik ve desteklerin bir çoğunun 2020 yılında da devam edeceğini ifade ederek, “Özelikle, Arge çalışmaları, ilave istihdam teşviki, kadın ve genç teşviki, engelli teşviki , kısa çalışma teşviki ve işsizlik ödeneği alanların teşviki gibi bir çok teşviğimiz 2020 yılında’da devam edecektir. İşverenlerimiz, bu teşviklerden fayadalanabilmeleri için Prim borçlarının olmaması veya borçları varsa taksitlendirilmeleri gerekmektedir. Borçlu olan ve teşviklerden faydalanamayan işverenlerimize, Sosyal Güvelik Kurumuza veya Merkezlerimize muraccat ederek, borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48. Madde hükümleri kapsamında taksitlendirelim. Hem teşviklerden faydalanın hem de borcunuzun size çıkarmış olduğu tüm engelleri ortadan kaldıralım” dedi.

Korkut açıklamasının sonunda, “Sosyal Güvenlik Kurumu olarak birçok konuda olduğu gibi Kayıt dışı İstihdamla mücadele konusunda da kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. 2019 yılında onbir aylık süre içerisinde yaklaşık 500 İşyeri ziyaret edilerek, İşçi ve İşveren yükümlülüklerine ilişkin rehberlik ve bilgilendirme hizmeti verilmiştir. Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte, hizmet kalitesinin arttırılması, veri paylaşımı, denetim sisteminin etkinliği, ve en önemlisi Teşvik Uygulamalarımız ile İşverenlerimizin istihdam üzerindeki mali yüklerinin azaltılması gibi bunun yanında  bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerinin arttırılması gibi birçok temel strateji ve hedeflerimiz devam edecektir. Ancak, biliyoruz ki Kayıt Dışı İstihdamla mücadele konusu sadece Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışmaları tek başına yeterli olmadığını, bu sorunun çözümü için Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri ile toplumun diğer kesimleri ve Ülke de yaşayan her bir bireyin destek olmaları gerektiğini ve bu şekilde bir iş birliğinin olmadan Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele sorununu kökten çözmemiz mümkün değildir. Bu itibarla Sadece Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele çalışmalarımız değil, aynı zamanda Kurum alacaklarımızın tahsili konusunda’da gerekli tüm çalışmalarımız etkin bir şekilde devam etmektedir. Aynı zamanda vatandaşlarımıza bir çok alanda özelikle Emekli aylıklarının bağlanma sürecini 15 günün altına çekilmesi, yol ve gündelik ödemelerinin müracaat tarihi itibariyle 5 gün içinde hesaplarına havale edildiği, aynı zamanda bir çok alanda kısa sürede işlemlerin tamamlanarak vatandaşa elden verildiğini, bunun yanında Cihaza bağlı hastalarımızı evlerinde ziyaret ederek cihazların bakımları düzenli bir şekilde yapılarak hastalarımıza teslim edildiği gibi buna benzer bir çok konuda Kurum olarak amacımız vatandaş odaklı hizmet anlayışımızı ön plana çıkararak etkili doğru ve hızlı bir  şekilde hizmeti sunmaktır” ifadelerini kullandı.