SON DAKİKA

SAĞLIK BAKANI KOCA, BİTLİS’TE YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 51

Bu haber 16 Eylül 2020 - 6:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van’ı ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gün boyu Van, Bitlis, Muş ve Hakkari il sağlık müdürleri, saha koordinatörleri, kamu hastaneleri başkanları, halk sağlığı başkanları ve hastane başhekimleriyle değerlen-dirme toplantıları gerçekleştirdi. Daha sonra açıklamalarda bulunan Bakan Koca, hasta artışının yaşandığı iller arasında Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’nin bulunduğunu belirterek, Bitlis’te yatak doluluk oranı yüzde 43, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 51, solunum cihazı doluluk oranının ise yüzde 47 olduğunu söyledi. Bakan Koca konuşmasında, “Bazı illerimizde yer yer hızlı hasta artışından kaynaklanan sorunlar gör-dük. Bu dönemde sıkıntı yaşanan illerimizle bizzat ilgilendim.

Valile-rimiz ve sağlık yöneticilerimizle sık sık görüşerek, artışta etkili olan ne-denleri ve alınması gereken tedbirleri gözden geçirdik. Bakan Koca konuşmasında, “Bazı illerimizde yer yer hızlı hasta artışından kaynaklanan sorunlar gördük. Bu dönemde sıkıntı yaşanan illerimizle bizzat ilgilendim. Valilerimiz ve sağlık yöneticilerimizle sık sık görüşerek, artışta etkili olan nedenleri ve alınması gereken tedbirleri gözden geçirdik. Sıkıntı gördüğümüz illerin sağlık alt yapı ihtiyaçlarına da hızla müdahale ettik. Bitlis’te ise son 1 aya baktığımızda yüzde 9 düşen vaka sayımız, son hafta sabit kaldı. Bu dört ilimizde 65 yaş üstü vatandaşlarımızda görülen vaka oranının, bu yaş grubunun nüfusa göre oranına baktığımızda Van’da 4 kat, Bitlis, Hakkari ve Muş’ta ise 3 kat olduğunu gördük.

Yani büyüklerimizi koruma konusunda çok daha fazla çaba göstermeliyiz. Onların virüse daha fazla maruz kalmasına izin vermemeliyiz. Hasta yatak kapasitelerimiz ve yoğun bakım yataklarımızı değerlendirdiğimizde; Van’da 128 olan erişkin yoğun bakım yatak sayımıza 93 yatak  ilave ederek 221’e çıkarıyoruz. Van’da yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 25. Bitlis’te 55 olan erişkin yoğun bakım yatak sayımızı, 25 ilaveyle 80’e çıkarıyoruz. Bitlis’te yatak doluluk oranımız yüzde 43, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 51, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 47. Muş’taki yoğun bakım yatak sayımızı 38’den 10 yatak ilavesi ile 48 yatağa çıkarmış olacağız. Muş’ta yatak doluluk oranımız yüzde 35, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 59, solunum cihazı doluluk oranımız yüzde 37. Hakkari ilimizde yoğun bakım yatak sayımız mart ayında 25 idi. Bu süreçte 19 ilaveyle yoğun bakım kapasitemizi 44’e çıkarmış olacağız.

Hakkari’de yatak doluluk oranımız yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 47, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 25” diye konuştu. Bakan Koca, ayrıca Bitlis’te salgının başında 72 olan filyasyon ekip sayısını 90’a çıkardıklarını belirterek, “Bu ay içerisinde proje ihalesine çıkmış olacağız. Bitlis’te 50 yataklı Amatem-Çamatem tesisimizi yılsonuna kadar açmış olacağız. 50 yataklı Ahlat Devlet Hastanemizin ek binasının inşaatı devam ediyor. 50 yataklı Tatvan Devlet Hastanemizin yenileme çalışmaları yılsonunda tamamlanacak” dedi.