SON DAKİKA

Orta Asya’nın Unutulmaya Yüz Tutmuş Aşık Oyunu Ahlat’ta Can Buldu

Bu haber 09 Eylül 2018 - 11:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde unutulmaya yüz tutmuş Türk tarihinin en eski oyunlarından olan, geleneksel aşık oyunu Ahlat’ta oynanıyor.

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri bu geleneği günümüzde yaşatıyor. Ahlat’ta inşa edilen Etnospor etkinlik alanında oluşturdukları takımlarla aşık oyununu oynayan Kırgız Türkleri buraya gelenlerin de dikkatini çekti. Oyunun çok eski bir Orta Asya geleneği olduğunu vurgulan Yoldaş Güçlü, “Aşık oyunu bizim dedelerimizin, babalarımızın oynadığı oyundur. Bizlerde bu oyunu onlardan öğrenip, çocuklarımıza öğretiyoruz” dedi.

Güçlü, oyunun kendince kuralları olduğunu belirterek, “Aşık oyunu bizim dedelerimizin, babalarımızın oynadığı oyundur. Yuvarlak bir çizgi içerisinde etrafı 12 adım olarak ortasına kadar ölçülür.  8 ve 10 kişilik gruplardan takımlar oluşur. Oyunun çeşitli kuralları vardır. Koyun budundan olan kemiği ‘Aşık’ olarak adlandırıyoruz. Tompoy olarak adlandırdığımız ise ineklerin ayağında olan kemiktir. Orta Asya geleneğinden gelen bir oyundur. Kırgızistan’da özellikle çok fazla oynanmaktadır. Tompoyların ağır olması için içerisine kurşun döküp boyuyoruz. Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde bu geleneği sürdürüyoruz. Sonbaharda daha sık oynağımız bir oyundur. Çocuklarımızla da bu geleneği öğretip sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Aşık oyununa çocukların elleri daha yatkın olur” dedi.

Ahlat ilçesinde hem stand açan hem de bu oyunu sergileyen Kırgız Türkleri, hem eğlendiler hem de eğlendirdiler.