SON DAKİKA

ONLARA HER YER İFTAR ÇADIRI

Bu haber 30 Mayıs 2019 - 7:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te ramazan ayı dolayısıyla çalışmak zorunda kalan ekiler zaman zaman oruçlarını çalışma alanlarında açmak zorunda kalıyor. Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) arıza ekipleri büyük bir coşku ve ibadetle geçirilen Ramazan ayında vatandaşların mağduriyet yaşamaması için zaman ve mekan gözetmiyor. Bazen bir direk tepesinde bazen bir kırsalda günü tamamlayan ekipler, akşam ezanı ile birlikte yanlarında getirdikleri domates, salatalık ve soğanla oruçlarını açıyor.

Bitlis ve ilçelerinde vatandaşların iftarlarının karanlıkta açmaması için çalışan ekipler bu durumdan şikayet etmiyor. 165 personel ve 25 araçla hizmet veren VEDAŞ ekipleri, gece gündüz demeden kilometrelerce yol kat ederek arızalara müdahale ediyor. Ramazanda görevlerini yerine getirirken oruç ibadetini de bırakmayan ekipler, zaman zaman iftarı, dönüş yolunda bahçe veya dere yatağında da yapıyor. Önceki gün iftara bir saat kala Bitlis Merkeze bağlı Yalnız Çamlar köyünden gelen ihbar için yola çıkan ekipler, iftar için evlerine yetişemeyince yanlarına aldıkları domates, salatalık, soğan ve peynirle iftarlarını açtılar.

VEDAŞ’ta görevli Elektrik ve Bakım Mühendisi Samet Tan, çalışma şartlarının bayram, ramazan veya herhangi doğa şartına bakmaksızın gerçekleştiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Bitlis’te 165 personel ve 25 araçla 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. Gece gündüz ve akşam olmak üzere üç vardiya ile çalışmaktayız. Bizim çalışma şartlarımız bayram, ramazan veya herhangi doğa şartlarına bakmadan devamlı sürmektedir. Ne zaman bir arıza ihbarı gelirse, ekip nerde olursa olsun direk müdahale için yola çıkmaktadır. Şu anda bulunduğumuz köyden yaklaşık bir saat önce arıza ihbarı geldi. Bizler arızaya müdahale ettiğimizden dolayı iftarı da burada yapmak zorunda kaldık.

Özellikle ramazan ayında arızaya çıktığımız zaman eğer iftarı arıza mahallinde yapmaya karar verirsek, personelimizin yanlarına kumanya veriyoruz. Bulunduğumuz yerlerde halkta bu konuda bizlere yardımcı oluyor. Bugünde iftarımızı ekmek, domates ve peynirle açtık. Allaha şükürler olsun biz bundan gocunmuyoruz. Bizlere sahur iftar fark etmez nerde olursak olalım bazen bir dere kenarında bazen de dağın başında da olabilir. Şebekemiz neredeyse orada iftarımızı açabiliyoruz. İnsanlara kesintisiz enerji verebilmemiz için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız yapmak zorundayız.”