SON DAKİKA

Okullarını Konser ve Sergilerle Tanıtıyorlar

Bu haber 13 Mart 2019 - 9:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in en özellikli okullarından olan Ziya Eren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi öğrencileri okullarının tanıtımını konser verip,  sergiler açarak yapıyor.

Bitlis’te 3 yıl önce kurulan ve önümüzdeki yıl ilk mezunlarını verecek olan Ziya Eren Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, önümüzdeki yıl okullarını tercih etmeleri için Bitlis merkez ve ilçelerdeki ortaokul son sınıf öğrencilerine konser verip düzenledikleri sergiyi gezdiriyor.

Bu şekilde okulun tanıtımını yaparak, önümüzdeki yıl tercih konusunda 8’nci sınıflara da yardımcı olduklarını belirtiyorlar. Okulda her öğrencinin en az 3 enstrüman kullandığı, değişik alanlarda da sanatsal faaliyetlerin sürdürüldüğünü ifade eden Müdür Yardımcısı Veysel Sulukaya, 3 yıl önce ektikleri tohumların bu yıl meyvelerini verdiğini söyledi.

Sulukaya yaptığı açıklamada, bölge başta olmak üzere Bitlis’in böylesi özellikli okula ihtiyaç duyduğunu, bu açığı da görerek yatırımı yapan Bitlisli işadamlarından Eren ailesine teşekkür etti. 

Sulukaya, önümüzdeki yıl okullarının tercih edecek olan 8’nci sınıflara yönelik mini konserler gerçekleştirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bitlis Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi 2016 yılında kurulan bir lisedir. Bölgemiz başta olmak üzere ilimizde bu liseye ihtiyaç vardı. Bu lisenin kurulmasında emeği geçen Eren ailesine teşekkür ediyorum. Bugün diktiğimiz tohumların meyvelerini almaya başladık. Güzel bir dinleti yaptık. Bugünkü dinletimizin amacı merkez ve ilçelerimizdeki 8’nci sınıf öğrencilerine dinleti yaparak okulumuzun bu şekilde tanıtımını gerçekleştirdik. Diğer bir amacımız buradaki öğrencilerimizi mezun edip, güzel üniversitelere, daha akademik başarı elde edebilecekleri fakültelere yerleştirmektir. Daha önceleri bu okul olmadığı için birçok öğrencimiz dışarıda kalarak zayi oldu.

 Okuyamadı. Ancak bugün bu sıkıntıları gidermiş durumdayız. Okulumuz pansiyonlu olduğu için dışarıdan gelen öğrencilerimiz de rahat bir şekilde eğitimlerini sürdürüyor. Okulumuzu kazanan örencilerimiz ilk başta bireysel enstrümanlarını seçiyorlar. Bunun eğitimi 4 yıl boyunca devam ediyor. Bunun yanında piyano zorunlu olmak üzere  okulun imkanlarını kullanan bir öğrenci en az 3 farklı enstrümanla bu okuldan mezun olabilir. Müzik bölümünde 120 öğrencimiz var. Her yıl belirli zamanlarda öğrencilerimiz farklı etkinlikler çerçevesinde konserler veriyoruz. Geçen yıl Aşık Veysel’i anma, Aşık Mahzuni Şerif’i anma günlerinde çok güzel konserler verdik. Bu yılsonunda da Türk Sanat Müziği konseri hazırlıyoruz. Bizim asıl amacımız ortaokul öğrencilerini buraya davet ederek, onların ileride bizim okulumuz gibi özellikli okulları tercih etmelerini sağlamaktır. Bunu da konserler vererek, sergiler açarak tanıtıyoruz.”

Konserin ardından okulda resim bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan yağlı boya resim sergisini de gezdiriyorlar. Atölyelerde çalışan öğrencilerin ortamlarının tanıtıldığı program okulun gezilmesi ile sona eriyor.