SON DAKİKA

Nemrut’taki kardeş ayılardan birinin öldürüldüğü iddiası

Bu haber 13 Temmuz 2020 - 8:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in Nemrut Krater Gölü kenarında yaşayan ve elle beslenme özellikleri ile gündeme gelen 2 yavru ayıdan birinin öldüğü ya da öldürüldüğü iddiası ortaya atıldı.

Bitlis’in Tatvan ilçe sınırları içinde bulunan ve Dünyanın ikinci Türkiye’nin ise en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü çevresinde yaşayan 2 yavru ayıdan birinin öldürülmüş olabileceği düşünülüyor. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında “Mükemmeliyet Ödülü” alan 2 bin 400 rakımlı Nemrut Krater Gölü civarında yaşayan kardeş ayılardan biri kayıp diğeri ise oldukça zayıf ve beslenememiş durumda olduğu görüntülendi.

Doğal güzelliğiyle bölge halkının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Nemrut Dağı ve Krater Gölü, geçen yıldan bu yana burada yaşayan iki yavru boz ayıyla da dikkat çekiyordu.

Çetin geçen kış aylarından sonra tekrar doğaya çıkması beklenen ayılardan sadece biri görünürken, diğerinin ise görülmemesi ölmüş ya da öldürülmüş olacağı iddialarına neden oluyor.

Bitlis Doğa Spor Kulübü Başkanı Abidin Araboğa, üyeleri ile birlikte Nemrut Krater Dağı ve Gölüne düzenlemiş olduğu trekking yürüyüşünde kardeş ayılardan sadece birini gördüklerini diğerinin ise ölmüş ya da öldürülmüş olabileceğini söyledi. Gördükleri ayıyı cep telefonu ile görüntüleyen Araboğa, ayının geçen yıla nazaran aç kaldığı için daha da saldırgan olduğunu söyledi.

Araboğa, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:
“Bitlis Doğa Sporları Kulübü olarak her hafta doğada yaptığımız gerek trekking gerekse kamp gibi değişik doğa sporları etkinlikleri yapmaya devam ediyoruz. Bu hafta Nemrut Krater Gölünde yoğun çadır kamp programımız vardı. Nemrut denince aklımıza Nemrut ayısı gelir. Özelikle iki yavru boz ayı gelir. Geçen sene defalarca karşılaştığımız ve yavru oldukları için çokta tehlike arz etmeyen yavru ayılar halkın ziyaretçi akınına uğramıştı. Bu sene de aynı güzellikleri yaşamak isterdik ama iki boz ayı artık tek bir tane olarak görünmeye başlamıştır ve çok zayıf olduğunu görülmektedir. Kulaktan kulağa dolaşan fısıltılar öldüğü veya öldürüldüğü yönündedir. Bu haftaki kampımıza akşam üstü yine tek bir yavru boz ayı geldi ve geçen seneye göre çok zayıf ve bir o kadar tehlikeli ve saldırgan olduğunu gördük. Yine insanlara yakınlaşması ekmek ve piknik artıklarıyla beslenmeye başlaması bizi açıkçası tedirgin etti. Bu yıl yine ziyaretçi akınına uğrayacak gibi görünen ve artık yavru bir boz ayı olmadığını kesinlikle insanlar için tehlike bir yabani ayı olduğunu ve oraya giden ziyaretçi ve piknikçilerin çok dikkatli ve bir fotoğraf uğruna fazla yaklaşmamaları gerektiğini hatta ve hatta hiç yaklaşmamaları ve asla yiyecek vermemelerini özelikle tavsiye ediyorum” dedi.

mersin escort