SON DAKİKA

Nazik Gölü buz tabakası ile kaplandı

Bu haber 25 Ocak 2019 - 6:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’i etkisi altına alan dondurucu soğuklar nedeniyle hava sıcaklığı gece sıfırın altında eksi 20’leri gösterirken, Ahlat ilçesinde bulunan ve 40 kilometrelik alana sahip olan  Nazik Gölü’nün donmasına neden oldu. Donan gölde, tekneler de buz tabakaları içerisinde kaldı.

Ahlat ilçesine bağlı Dilburnu Köyü’nde bulunan Nazik Gölü dondurucu soğuklar nedeniyle dondu.40 kilometrelik alana sahip  olan ve her yıl 3 ay boyunca buz tabakaları ile kaplanan  gölde bulunan tekneler de buz tabakaları içerisinde kalırken, kartpostallık görüntüler oluştu.Hava sıcaklığının gece sıfırın altında eksi 20’lere kadar düştüğü bölgede balıkçılık tekneleri de buz tuttu.Balıkçılar, buz tutan teknelerini çıkartmak için mücadele verirken, buz tutan göl çocuklar için eğlence kaynağı oldu. Yarıyıl tatilinde olan çocuklar, gölün buz tutan yüzeyinde futbol topu oynayarak zaman geçirdi.

Köy sakinlerinden Mehmet Uğur, her yıl  kış mevsimiyle birlikte Nazik Gölü’ nün donduğunu belirterek,”Üzerinde balıkçılık yaptığımız bu göl, 3 ay boyunca buzla kaplanıyor. Donduğunda kırılma riskine karşı tehlikeli oluyor. Ancak, bu bölgede yaşayan köylüler bu konuda tecrübeli oluyor. Balıkçılık yapıyoruz.Donan gölde çocuklarımız zaman zaman  futbol topu oynuyor. Genelde Aralık ayı sonunda havaların soğuması ile birlikte donuyor.Bölgede 40’a yakın balıkçı var. Teknelerimizin bir çoğu buz tutması ile birlikte buz tabakaları arasında kalıyor. Buzlar teknelerimizin motorlarına da bu şekilde zarar veriyor. Teknelerimizi çalıştırmak için buzların erimesini bekleyeceğiz.” dedi.

Bu arada bazı balıkçılar, buzları kırarak eskimo usülü balık avlıyor.