SON DAKİKA

Mutki’de Kırmızı Benekli Anadolu Semenderi bulundu

Bu haber 14 Nisan 2018 - 10:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in Mutki ilçesinde nesli tükenmekte olan Kırmızı Benekli Anadolu Semenderi görüldü. Bir vatandaşın cep telefonu ile görüntülediği Semender, endemik bir tür olduğu, sadece Bitlis, Muş, Bingöl ve Malatya yörelerinde görülüyor.

Önceki gün görev yaptığı karakolun önünde semenderi gören Kıdemli Başçavuş Hakan Ertürk, ilk başta kertenkele türü olarak algıladığını, daha sonra da araştırdığında Kırımızı Benekli Anadolu Semenderi olduğunu belirtti.

Ertük bölgede ciddi bir yabani hayvan varlığı olduğunu, kendisinin de bu tür hayvanlara karşı ilgisinin olduğunu, bu semenderin bölgenin endemik türü ve neslinin tükenmek üzere olduğunu söyledi. Ertük, “Görüntüledikten sonra semender taşlar arasına girerek kayboldu” dedi.

ANADOLU SEMENDERİ NEDİR?

“Vücut boyu 14-19 cm kadar olabilen Benekli semenderde, kuyruk bilhassa son kısımlarda yanlardan basık ve yüzmeye elverişlidir. Vücudun dorsali koyu kahverengiden siyaha doğru değişir, üzerinde sarı, bazen de portakal kırmızı benekler bulunur. Karın taraf siyahımsı gri olup, orta kısımda kuyruk altına kadar uzanan portakal kırmızısı boyuna şerit bulunur. Malatya ve civarında halk arasında “Yağmur Gelini”, “Yağmur Gelinciği” olarak bilinir.”