SON DAKİKA

MUTKİ’DE GÜVENLİK KORUCULARINDAN OLUŞAN MEHTERAN TAKIMI KURULDU

Bu haber 18 Haziran 2019 - 8:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Mutki ilçesinde, Kaymakamlık bünyesinde güvenlik köy korucularından oluşan mehtaran takımı kuruldu. Terörle mücadelede aktif rol oynayan 18 kişiden oluşan korucuların mehtaran takımı, resmi bayramlar ve özel günlerde yaptıkları gösterilerde büyük ilgi topluyor. Mutki ilçesine terörle mücadelede güvenlik güçleri ile omuz omuza verir, katıldıkları operasyonlarla başarılı sonuçlar elde eden güvenlik korucuları, görevlerinin yanı sıra sanatsal etkinliklere de önem veriyor. Bin 250 güvenlik korucusunun görev yaptığı ilçede, müzik yeteneği olan koruculardan oluşan 18 kişilik mehtaran takımı kuruldu. Eğitimleri Müzik Öğretmeni Görkem Gençoğlu tarafından verilen mehtaran takımı, mehter marşlarıyla büyük beğeni topladı. Resmi bayramlarda ve özel günlerde mehter marşları söyleyip, gösteri yapan korucuların mehteran takımı,ilçe halkının da büyük ilgisini çekiyor.

İlçe Kaymakamı Muhammed Serkan Şahin,  amaçlarının 152 yıllık ilçenin güzel etkinliklerle gündeme getirmek olyduğunu belirterek,“Mutki Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak milli birlik ve beraberliğimizi, milli duygularımızı güçlendirmek için böyle bir projeye imza attık. İlçemizde görev yapan bin 250 korucumuz arasından müzik konusunda yetenekli olanları gönüllülük esasına göre davet ettik. Korucularımız arasından yetenekli olanları seçtik. Onlar da devamlı kırsalda oluyorlar, nöbet tutuyorlar. Korucularımız 7 gün 24 saat mesai mefhumu gözetmeden çalışıyorlar. Sosyal olarak dinlenebilmeleri, kendi becerilerini gösterebilmeleri ve aynı zamanda ilçemizdeki gençlerimize, gelecek kuşaklara milli duygularımızı, tarihten gelen bizim derin ve güçlü yanımızı göstermek için bu konuda gönüllü olan 18 korucumuzu seçtik. Mehteran takımına seçtiğimiz bu korucularımız,  bir tarafından nöbet tutuyor,mesai saatleri dışında da mehtaran takımında çalışma yapıyor. Seçmeler, önce sesleri ile başladı. Daha sonra ses tınılarını öğrendiler. Kıyafetlerini aldılar ve bu bölgede ilk defa Mutki korucuları mehter takımını kurduk. İnşallah bundan sonra kendilerini geliştirerek ilerleyecekler ve bu güzel bir başlangıcı milli birlik ve beraberlik duygusunu dalga dalga Mutki’nin sesini ilerleyen dönemlerde tüm bölgeye yayacaklar.”dedi.

BOSNA HERSEK VE GÜNEY KORE’DEKI  FESTİVALLERE HAZIRLANIYORLAR

Kaymakam Şahin, 2 aylık bir  mehteran takımı olmasına rağmen, bir çok programa davet edildiğini ifade ederek” Mehteran takımımıza yoğun talep var.Çeşitli programlara çağırıyorlar. Kendimizi geliştirelim, olgunlaştıralım. Bitlis sınırları içindeki bütün gösterilere katılacağız. Hatta kendilerini geliştirsinler diye Bosna Hersek’te bir müzik festivaline, daha sonra olursa Güney Kore’de yine bir başka müzik festivaline arkadaşlarımızı gönderip, kendilerini geliştirmelerine vesile olacağız. Oradaki diğer gruplardan örnek alsınlar. Biz bu bölgede böyle bir tohumu seçtik. İlerleyen zamanlarda daha güzel daha güçlü olsun kuşaktan kuşağa tarihimiz, milli bilincimizi unutmayalım diye böyle bir organizasyon yaptık. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

MEHTERAN TAKIMINA YOĞUN İLGİ VAR

Müzik Öğretmeni Görkem Gençoğlu ise, ilçe Kaymakamlığının destekleriyle kurulan mehteran takımının gösteri yaptıkları programlada büyük ilgi gördüğünü söyledi. Gençoğlu,”Kaymakamımız koruculardan bir mehtaran takımı kurulacağını bana söyledi. İlk başta iki aylık bir çalışmamız oldu. Tabi ilk önce enstrümanları, sonra da ritim aletlerini tanıttık. Bu konuda biraz süreç geçirdik. Daha sonra kıyafetlerimiz enstrümanlarımız her şeyimiz tamam olduğunda gösterimizi yaptık. Kaymakamımızın bu konuda çok büyük destekleri oldu. Bağlı bulunduğum kurum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de bu konuda bana oldukça olanak sağladı. Mehter takımını kurmuş olduk. İlk başlarda zorlandık. Ama kaymakamımızın ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün destekleri ile bu zorlukları aştık.

Kaymakamımızın destekleri ile arkadaşlarımız nöbete gidip aynı zamanda çalışmalara katıldılar. Onlar için zorlu bir süreçti. Aileleri ile geçirecekleri zamanı çalışarak geçirdiler. Bu konuda hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İlk başta gönüllü olanlarla başladık. Müzik yeteneği olan müzik kulağı olan arkadaşlarımızla devam ettik. Kısa sürede çok büyük bir yol kat ettik. Önümüzdeki günlerde de meyvelerini alacağız.”diye konuştu.

BÖLGEDE BİR İLK

Mehtaran takımında yer alan güvenlik korucusu Adnan Akdeniz de,“Kaymakamımız böyle bir düşünceyi ortaya attığında ben de gönüllü olarak bu takıma katıldım. Bazı arkadaşlarımızın ufak da olsa bir enstrüman geçmişi var. Hepimiz farklı farklı köylerden geliyoruz. Bölgemizde bir ilk olacağı için bizde gelmek istedik. Bu hem güzel bir duygu hem de ilk olduğu için büyük bir sorumluluk diye düşünüyorum. Bunun bilincindeyiz ve buna göre hareket ediyoruz. Ama inşallah ilerleyen zamanlarda muvaffak olacağız.”dedi.