SON DAKİKA

Mutki’de bu kez ‘Türk Semenderi’ görüldü

Bu haber 30 Nisan 2018 - 9:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in Mutki ilçesinde daha önce görülen Anadolu Semenderinin ardından bu kez de ‘Türk Semenderi’ görüldü.

Kavakbaşı Beldesinde görülen ve nesli tükenmekte olan Türk semenderi, Anadolu Semenderine karşın daha parlak renkli ve gövdesi daha kalındır. Vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülenen semender, her yıl bu dönemlerde Mutki ilçesine bağlı Kavakbaşı beldesi civarında görülmektedir.

Renkli ve parlak görüntüsü nedeniyle dikkat çeken Semenderi görüntüleyen Hakan Ertürk, bölgede buna benzer birçok hayvanın varlığından söz etti. Semenderi görüntüledikten sonra internette araştırma yaptığını, bu türlerin sadece bu bölgede değil, güneyde Lübnan dağları istikametinde levanten bölgede İsrail’e ve Doğuda K. İran’a kadar uzanan bölgede yaşadıklarını öğrendiğini söyledi.

Bu tür hayvanların genellikle tepe ve dağlık yerlerde, nemli ağaç ve ormanlık yerlerde yaşadıklarını da dile getiren Ertürk, “Ben yaban hayatına çok meraklıyım. Birçok hayvanı görüntüledim. Ancak son zamanlarda özellikle Mutki ilçesine bağlı köylerde bu tür hayvanları da görüntüledim. Yaptığım araştırmada, Türk Semenderi ıslak toprak ve taşlar altında, ağaç kabukları altında gizlendiğini öğrendim. Bu tür hayvanlar genellikle gündüzleri gizlenip gece hareket ederler. Besinlerini yumuşak vücutlu böcekler ve solucanlar oluşturuyor” dedi.