SON DAKİKA

MANDALARIN KAPLICA KEYFİ!

Bu haber 28 Aralık 2020 - 12:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Budaklı Köyünde bulunan kaplıcalar insanlara şifa olurken, köydeki mandalara da kış aylarınca kaplıca keyfi yaşatıyor.

Kışın en soğuk günlerinde hava sıcaklıklarının eksileri gördüğü bölgede yetişen mandalar sıcak suya girerek, kaplıca keyfi yaşıyorlar.

Nemrut Krater Dağı eteklerinde bulunan köyün birçok noktasında sıcak su çıkıyor. Bu şekilde hem temizlenen hayvanlar, diğer taraftan da birçok hastalığa da yakalanmıyor.

Düzenli olarak 10 günde bir mandalarını sıcak suya getiren Zeki Barın, kaplıcanın hayvanlarına iyi geldiğini söyledi.

Zeki Barın, “Güroymak ilçesine bağlı Budaklı Köyünde yaşıyorum. 20’nin üzerinde mandamız var. Mandalarımızı kış aylarında 10 günde bir kaplıcaya getiriyoruz. Burada 2-3 saat boyunca sıcak suda kalıyorlar. Dışarıda eksi 10-12 derece soğuk varken, mandalar 35 derece sıcaklıkta olan kaplıcanın keyfini yaşıyorlar. Daha sonra da sudan çıkarak ahırlarına götürüyoruz” dedi.

Yaz aylarında çamur ve suya ihtiyaç duyan mandalar, kış aylarında da kaplıcaya ihtiyaç duyuyorlar. Bölgede birçok noktada çıkan sıcak suyu, hem mandalar kullanıyor, hem de insanlar şifa bulmak için kullanıyor. Mandaların kaplıca keyfi birçok alandan fotoğrafçının da ilgisini çekiyor. Yılın belli dönemlerinde bölgeye gelen fotoğrafçılar mandaları fotoğraflarken, bölgenin tanıtımına da büyük katkı sağlıyorlar. (HABER: CEREN KURTYE)