SON DAKİKA

LİMAN İŞ SENDİKASI ÜYELERİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Bu haber 05 Ağustos 2019 - 7:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Van Gölü Feribot İşletmesi’nde yanlış ve haksız uygulamaların yapıldığını iddia eden Liman İş Sendikası üyeleri basın açıklaması yaptı. Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Van Gölü Feribot Müdürlüğü binası önünde, Liman İş Sendikası Van Gölü Baş Temsilcisi Nazım Acar ile birlikte toplanan sendika üyeleri adına, basın metnini Liman İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Serdar Akdoğan okudu. Akdoğan, açıklamasında “Ülkemizin gurur kaynağı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne bağlı Van Gölü Feribot İşletmesi’nde yaşanan bir takım yanlış ve usulsüz uygulamaları değerlendirmek, kamuoyunu bilgilendirmek için toplanmış bulunuyoruz” dedi.

2012 yılında Türkiye Denizciler Sendikası ile TCDD Genel Müdürlüğü arasında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü’ndeki çalışma sistemini düzenleyen bir protokol imzalandığına dikkat çeken Akdoğan, açıklamalarına şunları ekledi; “Bu protokolde düzenlenen çalışma sistemi, yasaya kanuna aykırıdır ve bu durum ancak 2019 yılında sona erdirilmiştir. Aradan geçen bu 7 yıl boyunca devletinin kurumuna her ne pahasına olursa olsun hizmet eden arkadaşlarımız mağdur edilmiştir. Yasaya kanuna aykırı çalıştırılmıştır.

Bilindiği gibi işletmemizde geçici işçi unvanıyla çalışan birçok arkadaşımız bulunuyor. Bu arkadaşlarımız yıllardır kendilerine verilen iş ve görev tanımları çerçevesinde çalışıyor. Bu işletmeyi 50 yıldır ayakta tutan, var gücüyle çalışarak bu gemilere yön veren kaptanlarımızın unvanı, yine bahse konu yöneticilerin keyfi kararıyla bir gecede ellerinden alınmıştır. Bilindiği gibi kurulduğu dünden bugüne Van Gölü’nde gerçekleştirilen faaliyetler liman seferi kapsamında tutulmuştur. Kağıt üzerinde yapılan bir değişiklikle bu faaliyetler kabotaj seferi haline getirilmiştir.

Bunun anlamı şudur, bu bölgede doğan, yaşayan, en zor günde bile ilini, yöresini terk etmeyen insanlar bundan sonra Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü’nde çalıştırılamayacaktır. Zaten bölgedeki işsizlik oranı nedeniyle evine ekmek götürmekte zorlanan yöre halkımızın bir ekmek kapısı daha kapatılmaya çalışılmaktadır. Bizim geleneğimizde devlet demek şefkat demektir, devlet demek huzur demektir. Bölgemizde Van Gölü Feribot İşletmesi demek, devlet demektir. Devletimizin bölgemize yaptığı en değerli yatırımlardan biridir.

Bahse konu yanlış ve haksız uygulamaların düzeltilmesini, sosyal diyalog kanallarının yeniden tesis edilmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde, bu bürokratik zihniyetin sona erdirilmesi amacıyla yasaların vermiş olduğu tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz.” Yapılan basın açıklamasının ardından, sendika üyeleri sessiz bir şekilde dağıldı.