SON DAKİKA

LAPAROSKOPİK PYELOPLASTİ AMELİYATI İLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Bu haber 06 Eylül 2019 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Böbrek çıkışında darlık hastalığı nedeniyle başvuruda bulunduğu Bitlis – Tatvan Devlet Hastanesi’nde yapılan laparoskopik pyeloplasti ameliyatı ile tekrar sağlığına kavuştu. Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde ikamet eden 27 yaşındaki İlyas Eyul, karın ağrısı ile baş ağrısı, midem bulantısı ve kusma şikayetiyle Bitlis – Tatvan Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan muayene ve tetkikler sonrası ameliyata alınan İlyas Eyul, başarılı geçen ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Bitlis – Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Erdinç Eren, yeni bir başarılı ameliyat daha gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kapalı yöntem ameliyatlar önceleri bölgemizde çok az sayıda gerçekleştiriliyordu. Ama şimdi hastanemiz bünyesindeki doktor arkadaşlarımız her gün kapalı ve açık yöntemle çok sayıda başarılı ameliyatlara imza atıyorlar. Aynı zamanda bölgeye hizmet eden bir hastane konumundayız. Bu hastamız bize Adilcevaz’dan geldi ve çok şükür başarılı geçen ameliyat sonrası kısa sürede sağlığına kavuştu” dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Op. Dr. Kadir Acıbucu ise, “Hastamız bize iki ay önce başvurdu. Sol yan kısmı, yani sol böbrek kısmında ağrısı oluyordu. Aynı zamanda buna ek olarak bunaltı ve kusma şikayetleri de mevcuttu. Kendisine gerekli tetikleri yaptık. Yaptığımız tetikler sonucunda sol böbrek kanal çıkışında darlık olduğunu tespit ettik. Ardından, yapılan bazı tetiklerde sintigrafi gibi yüzde 35 çalıştığı saptandı. Bunun üzerine geçen hafta yaptığımız laparoskopik pyeloplasti ameliyatıyla o darlığı giderdik. Şu an hastanın durumu iyi, kendisi taburcu olacak aşamada. Laparoskopik pyeloplasti ameliyatı sık yapılan ve hastanede yapılan bir ameliyat değil.

Laparoskopik pyeloplasti ameliyatı, yani bu ve buna benzer kapalı yöntem ameliyatlar hastanemizde bizim tarafımızdan fazlasıyla yapılmaktadır. Son zamanlarda gerek böbrek alımı olsun, gerek darlık veya daha kom pik ameliyatlar yapılmaktadır. Buna ek olarak taş ameliyatları, laparoskopik ve diğer tür ameliyatlar fazlasıyla yapılmaktadır. Hastanemiz alet edevat açısından da yeterli durumda. Hastaların bu konuda çekince duymamalarını öneririz. Gönül rahatlığıyla hastanemize başvurabilirler” diye konuştu.

Ameliyat olan öğretmen adayı İlyas Eyul, 3 yıldır bu hastalığı çektiğini ifade ederek, “Normalde başım dönüyor, midem bulanıyor, kusuyordum. Tabi sol böbrek olduğu için her sabah sol yanımda ağrı hissediyordum ve lavaboya gidiyordum. Bunu üzerine nöroloji doktoruna gittim, kulak burun boğaz doktoruna gittim, dahiliye doktoruna gittim. Bazı yerlerde böbrek gitmiş ve alınması gerektiği söylendi. Bazı yerlerde ise tanı konulmadı. Son olarak Tatvan Devlet Hastanesi’ne geldim. Sağ olsunlar burada teşhisi koydular. Kadir hocamız ameliyat yapacağım dedi. Biz de hiç tereddüt etmeden tamam yapalım hocam dedik. Süreç işledi ve çok şükür iyiyim. Doktorumuzdan Allah razı olsun, ameliyatı yaptı. Şuan sağlığım gayet yerinde ve iyiyim” dedi.

mersin escort