SON DAKİKA

KYK Personeline Sigaranın Zararları Anlatıldı

Bu haber 15 Ocak 2018 - 7:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kredi Yurtlar Kurumu Adilcevaz Yurt müdürlüğü personeline sigaranın zararları ve bırakma yöntemi ile ilgili eğitim verildi. Aile Hekimi Uzmanı Dr. Abdulkadir Kaya tarafından verilen eğitimde, sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri anlatıldı. Sigaranın zararları hakkında bilgiler veren Kaya, “Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Dolayısıyla kanser ve daha birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır.

Türkiye’de sigaradan kaynaklı yılda 100,000 ölüm gerçekleşmektedir. Türkiye’de 18 yaş üstü sigara içimi %27 civarındadır. Sigara, içenlerin yarısını öldürmektedir. Her yıl dünyada 4 milyon ölüm sigara nedeniyledir. Dünya Sağlık Örgütü, sigaranın kanser için en önemli risk faktörü olduğunu

açıklamıştır. Tüm kanserlerin %22’sinden sigara sorumludur. Her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölmektedir” dedi.

KYK Yurt Müdürü Özcan Beşkardeş ise yaptığı açıklamada, “Sigaranın maddi ve manevi olarak insan sağlığına verdiği zarara dikkat çekmek için sigara kullanan personelimize farkındalık yaratmak, sigaranın insan üzerindeki bilincini geliştirmek ve bu illetle herkesin mücadele etmesi için böylesine faydalı bir eğitim programı gerçekleştirdik” dedi.