SON DAKİKA

KIŞLIK LASTİK ZORUNLULUĞU BAŞLADI

Bu haber 03 Kasım 2020 - 8:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve yük taşımalarında kullanılan araçlarda 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren kışlık lastik zorunluluğu başladı. Bitlis’in de içinde yer aldığı 54 ilde uygulanan zorunlulukta kışlık lastik takmayanlara çeşitli cezalarda uygulanıyor. Kış aylarının çetin geçtiği Bitlis ve bölgesinde sürücüler kışlık lastikleri takmaya başladı. Özellikle 1 Kasım ve sonrasında lastikçilerde yoğunluk oluşurken, zaman zaman lastik takmak isteyen sürücüler uzun kuyruklar oluşturarak beklemeye başlıyor.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ İLLERDE GEÇERLİ?

Kış aylarının çetin geçtiği illerde önemi daha da artan ve uygulanan kış lastiği zorunluluğu, 54 ilde uygulanmakla birlikte valiliklerin alacakları karara göre uygulamanın alanı ve zamanı genişletilebilmektedir. Kış lastiği zorunluluğunun uygulandığı şehirler; İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat ve Zonguldak’tır.

İlgili şehirlerdeki hava koşulları, Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğin dördüncü maddesinde belirtilen kış lastiği tanımı kısmındaki “7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda…” ifadesini tam olarak karşıladığı için sürücülerin, uygulama üzerine önemle eğilmesi tavsiye edilmektedir. Zira listede bulunan şehirlerde kış ayı ortalama sıcaklıkları 7 ºC ve daha aşağı değerlere inebilmektedir.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU TARİHLERİ

Sonbahar aylarının tamamlanmasını müteakip kış ayları içerisinde uygulanması önerilen ancak değişen hava şartlarına bağlı olarak valilik tarafından başlangıç ve bitiş ayları tebliğde belirtilen müddetler kapsamında esnetilebilir. Böylece kış lastiği uygulaması, hem şehir içi hem de şehirler arası trafik seyrinin en güvenli ve konforlu şekilde sürdürülebilmesine ortam hazırlar. Valilik kararı olmaksızın şehirler arası yollarda seyreden ticari  araçların 1 Kasım 2020 ve 1 Nisan 2021 tarihleri arasındaki beş ay boyunca kış lastiği kullanması gerekmektedir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği tarihlere ek olarak valilik makamı gerekli görürse bu süreleri öncesinde ya da sonrasında olmak üzere birer ay artırabilir. Özellikle mevsim hava koşullarının ani olarak değiştiği son yıllarda valiliklere böyle bir serbestinin tanınması, sürüş güvenliğinin en üst noktaya taşınmasına katkı sağlamaktadır.

Araçların en önemli parçaları arasında yer alan lastikler, sürüş deneyimini etkilerken sürücülerin güvenli bir seyahat süreci yaşamaları açısından da önem taşır. Araçların yol tutuşlarını en iyi seviyeye taşıyan kış lastikleri, karlı ve buzlu yollarda yaşanabilecek kazaları asgari düzeye indirerek olası can ve mal kayıplarının da önüne geçer. Yaz lastiklerinden son derece farklı olan kış lastikleri; kılcal damarlı yapıları, diş derinlikleri ve blok bölümlerindeki dişler sayesinde olumsuz zemin ve hava koşullarında aracın yere daha iyi tutunmasını sağlayıp aracın kaymasını engeller. Soğuk havalarda yaz lastikleri gibi sertleşmeyen kış lastikleri, araçların fren mesafesini kısaltarak olası kazaları önlemede hayati görev üstlenir.

Araç lastiklerinin yol ve hava şartlarına uygun olmaması nedeni ile ortaya çıkabilecek kazaların önlenmesine yönelik atılan en ciddi adımlardan biri olan kış lastiği zorunluğunun geçmişi, 2012 yılında kadar uzanmaktadır.

KIŞ LASTİĞİ YÖNETMELİĞİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2012 yılında hazırlanan ve yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” kış lastiği zorunluluğu uygulamasının temelini teşkil eder.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLARDA GEÇERLİ?

Traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlar, römork ve yarı römorklar ve TSK’ya ait taşıtlarla ilgili araçların römorklarının kış lastiği zorunluluğunun dışında bırakıldığını ilan eden tebliğ, özel ve ticari tüm araçlar için geçerliliğini korumaktadır. Otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, çekici, ticari araçların tamamı kış lastiği uygulamasına tâbi tutulmaktadır.