SON DAKİKA

KAYAK ANTRENÖRÜNÜN KUŞ HOBİSİ

Bu haber 05 Temmuz 2019 - 8:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te kayak antrenörlüğü yapan Sedat Doymaz, 3 yıl önce aldığı bir çift muhabbet kuşundan aldığı yumurtalarla bugün 130’a yakın kuşa sahip oldu. Boş zamanlarında evinin altında oluşturduğu doğal ortamda kuşları ile ilgilenen Sedat Doymaz, zaman zaman dostlarına da bu kuşları hediye ettiğini söyledi. Kuşları çok sevdiğini, onlarla zaman geçirmekten hoşlandığını da sözlerine ekleyen Doymaz, “Herkese de tavsiye ediyorum çünkü hobi olarak güzel bir uğraştır” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde Kayak Antrenörü olarak çalışan Doymaz’ın çocukluğundan bu yana tutku haline gelen kuş sevgisi, görenleri şaşırtıyor. İlk başlarda güvercin ve tavuk besleyen Doymaz, son üç yıldır da bir çiftle başladığı Muhabbet Kuşu yetiştiriciliğinde şu anda 80 çiftle devam ediyor. Önceleri evinde beslediği kuşlardan yavru alan Doymaz, evinin bodrumunu adeta bir kümese çevirerek kuşlarıyla burada zaman geçiriyor. Yıllardır kuşlara farklı bir hayranlık ve sevgi duyduğunu belirten Doymaz, çok az boş zamanının olduğunu bu zamanı da kuşlarıyla geçirdiğini söyledi.

Güvercin sevdasıyla büyüdüğünü anlatan Doymaz, “Bu sevda zamanla muhabbet kuşu sevdasına dönüştü. 2016 yılından beri muhabbet kuşu beslemeye başladım. Çocukluğumdan beri bende hayvan sevgisi var. Daha önce güvercin besledim farklı hayvanlarda besledim. Üç yıldır da Muhabbet Kuşu besliyorum. Onlarla zaman geçirmek beni çok mutlu ediyor. Elimden geldikçe boş zamanlarımda kuşlarımla ilgileniyorum. Fazla boş zamanım olmamasına rağmen fırsat buldukça kuşlarımın yanına geliyorum. Şu an 80 çifte yakın kuşum var, yaklaşık 50 tanede hazır yavru kuşum var. Uğraş isteyen bir iş ama zevkli. Herkese de tavsiye ediyorum çünkü hobi olarak güzel bir uğraştır” diye konuştu.

İşe bir çift Muhabbet Kuşunu evde beslemekle başlayan Doymaz, “Bir arkadaşımın kuş üretim hanesine gittim. Çok hoşuma gitti benimde yapabileceğimiz söyledi. Bende evdeki bir çiftin üzerine iki çift daha ekledim. Sonrada ürettim ürettikçe yavrularımı çift haline getirip çoğalttım. Masraflı bir iş olmasına rağmen hobi olarak yapıyorum bu işi satış yapmıyorum. Ama eşime dostuma hediye ediyorum” şeklinde konuştu.

Doymaz, yaşadığı bina sakinlerinin rızası ile evinin bodrumunda kuş beslediğini belirterek sözlerine şöyle devam etti. “Bina sakinleri ile toplantı yaptık. Onlar için hiçbir sakınca olmadığını söylediler. Benden bunun üzerine kuş üretimine devam ediyorum. Kuşlara sürekli müzik dinletiyorum. Müzik kuşların çiftleşmesine daha da yardımcı oluyor” diye konuştu.

mersin escort