SON DAKİKA

İŞKUR’DAN, ENGELLİ İSTİHDAMINA YÖNELİK DESTEKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILDI

Bu haber 22 Mayıs 2019 - 7:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yapılan açıklamada, engelli istihdamına yönelik desteklerin her geçen gün arttığını, bununla ilgili olarak 2019 yılının 2. Dönemine ait başvuruların başladığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir.Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır” denildi.

Başvuru şartları ve rehber formu hakkında da bilgilendirmelerde bulunulan açıklamada, hazırlanacak projelerin kamu ve sosyal taraflardan temsilcilerden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebileceği belirtildi.

Açıklamada değerlendirilebilecek projelere de yer verildi. Buna göre; Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler, Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler, Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler, Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,  ve Korumalı işyeri desteğine yönelik projelere destek verilecek.

Başvurular 14 Haziran tarihi mesai bitimine kadar yapılabilecek. Başvurular, hazırlanacak formlar ile birlikte bulundukları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize veya Hizmet Merkezlerine yapılabilecek. Ayrıca  başvuru yapmak isteyenler detaylı bilgi için www.iskur.gov.tr adresinden de bilgi alabilecekler.