SON DAKİKA

İNTERNET ÜZERİNDEN ‘DOKTORA YETERLİLİK SINAVI’ YAPILDI

Bu haber 27 Temmuz 2020 - 7:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi öğretim görevlilerinden Esra Dursun, Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından uzaktan eğitim kapsamında internet üzerinden yapılan ‘Doktora Yeterlilik Sınavı’na katıldı. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri dolayısıyla Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan uzaktan eğitimlerin yanı sıra doktora yeterlilik, doktora tez savunmaları, doktora tez önerileri, doktora tez izleme komitesi ve bunların tamamını kapsayan toplantılar ile seminer çalışmaları internet aracılığıyla dijital ortamda gerçekleştiriliyor.

Online olarak düzenlenen doktora sınavına Bitlis’teki evinden katılan Atatürk Üniversitesi İktisat Politikası doktora öğrencisi Esra Dursun, internet üzerinde aynı zamanda sözlü ve değerlendirmeye de katıldı. Online sınav sonrası internet aracılığıyla görüntülü olarak açıklama yapan Atatürk Üniversitesi İktisat Politikası Prof. Dr. Vedat Kaya, “Covid-19 pandemi dönemi ile birlikte Yüksek Öğretim Kurulu bir karar aldı. Alınan kararla, bütün eğitim öğretim faaliyetleri el verdiği ölçüde uzaktan eğitimlerle geliştiriliyor ve özellikle tüm sınavlar uzaktan eğitim ile dijital imkanlar çerçevesinde yapılıyor. Bu kapsamda Atatürk Üniversitemiz de aldığı karar çerçevesinde sağlanmış olan alt yapı imkanları ve bizim de hazırladığımız sistemler aracılığıyla hukuksal olarak kayıt altına alınarak bazı sınavlar dijital ortamda gerçekleştiriliyor” dedi.

Uzaktan eğitim kapsamında ülkenin farklı illerinden internet üzerinden sınava katılan öğrencilerinin olduğunu ve bu gün de Bitlis’ten bir öğrencinin sınava katıldığını söyleyen Prof. Dr. Vedat Kaya, “Bugün sizin bulunduğunuz ortamda Esra Dursun isimli doktora öğrencimiz uzaktan eğitim aracılığıyla sınavımıza Bitlis’ten katılıyor. Atatürk Üniversitemiz bünyesindeki hocalarımız ile birlikte bu sınavları gerçekleştiriliyor. Sınav aynı anda görsel olarak da kayıt altına alınmaktadır. Yazılı sınav sonrası ayrıca sözlü sınav da aynı bu şekilde online olarak gerçekleştiriliyor. Esra hocamızın sınavı yapıldı, sözlüsü de az önce gerçekleşti ve değerlendirme kısmı devam ediyor.

Atatürk Üniversitesi’mizde bütün birimlerdeki sınavlar aynı bu şekilde gerçekleştiriliyor. Yani doktora yeterlilik, doktora tez savunmaları, doktora tez önerileri, doktora tez izleme komitesi ve bunların tamamını kapsayan toplantılar ile seminer çalışmaları uzaktan eğitim kapsamında gerçekleşiyor. Pandemi dönemi başladığı an itibariyle Yükseköğretim Kurulu karar alınır alınmaz Mart ayı itibariyle uzaktan eğitimler başladı. Atatürk Üniversitesi bu konuda son derece şanslıydı, çünkü hem Açık Öğretim Fakültesi bulunmaktadır, hem de Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır. Bu nedenle hem dijital alt yapısı, hem de yetişmiş personeller ile yetişmiş öğretim görevlileri bulunmaktadır.

 Yani, Atatürk Üniversitesi dijital eğitime çok hızlı adapta olan bir üniversitedir. Atatürk Üniversitesi’nin tüm öğrencileri 2020 yılı Mart ayı ortasından itibaren eğitim ve öğretim ile bunun parçası olan sınavların tamamı uzaktan eğitim şeklinde dijital online olarak gerçekleştiriliyor. Dijital uzaktan eğitimin artısı ve eksisine gelince, uzaktan eğitim olamasaydı çok daha büyük kriz ile karşı karşıya kalırdı. Binlerce veya milyonlarca öğrenci yüz yüze eğitim olmayacağı için eğitim ve öğretimden uzak kalacaktı. Ama iyi bir alt yapıyla eğitim sağlandı ve bunu biz de olabilecek en güzel şekilde gerçekleştirdik. Şunu da söylememde fayda vardır, hiçbir şey yüz yüze eğitimin yerini alamaz. Biz bugün pandemi nedeniyle uzaktan eğitim alıyoruz ama önümüzdeki süreçte uzaktan eğitim de yüz yüze eğitimin bir parçası olacaktır” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi İktisat Politikası doktora öğrencisi olduğunu ve internet aracılığıyla kendi evinden doktora yeterlilik sınavına katıldığını belirten Esra Dursun, “Pandemiden dolayı sınav dijital ortam ve online şeklinde gerçekleşti. Sanırım bu ilk kez oluyor, çünkü geçen dönem de sınava girmiştim ve sınav yüz yüze yapıldı. Uzaktan eğitimin inanılmaz avantajları oldu. Böyle bir sınav olması beni öğrenci olarak çok rahatlattı. Ben sınava Bitlis’ten katılıyorum. Buradan Erzurum’a gitmem hem maliyet olarak bana yük olacaktı, hem de daha çok zaman alacaktı. Ayrıca gidip gelmenin yorgunluğun yanı sıra sınav stresinden de kurtulmuş olduk.

Birebir sınavlarda hocalar karşımızda olduğu için biraz daha heyecan ve gerginlik oluşuyordu. Online sınavda ise sınava kendi ortamınızdan katılıyorsunuz. Hocalar dijital ortamda karşınızda olduğu için daha rahat bir sınav gerçekleşiyor. Bu sınav pandemiden dolayı bu şekilde gerçekleşti. Sınavların bu şekilde öğrenciler açısından avantaja çevrilmesinden dolayı Atatürk Üniversitesi rektörlüğüne, uzaktan eğitim merkezine, jüri başkanı Prof. Dr. Vedat Kaya beye ve jüri üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

mersin escort