SON DAKİKA

HOBİ OLARAK BAŞLADI YILLIK ORTALAMA 3 TON ÜRÜN ALIYOR

Bu haber 01 Kasım 2019 - 8:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te 2005 Yılında hobi olarak elma yetiştiriciliği yapan Mahmut Çoban, bu yıl 3 ton verim alarak, ticarete atıldı. Bitlis merkeze bağlı Ekinli Köyünde 4 dönüm arazi üzerine 2005 yılında 250 adet elma fidanı eken Mahmut Çoban, her yıl bakımını yaptığı ağaçlardan bu yıl 3 ton verim aldığını belirterek, “Hobi olarak başladığım elma üreticiliğinde bu yıl mecburi ticaret yapmak zorunda kaldım” dedi.

Bitlis’in meyve çeşitliliği açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirten Çoban şunları söyledi: “Ekinli köyünde bulunan yaklaşık 4 dönüm arazi üzerinde hobi olarak meyveciliğe başladım. 2005 yılında zamanımı geçirmek üzere oluşturduğum bahçemde zamanla ağaçlar büyüdü ve meyve tutmaya başladı. Verim arttıkça da bu işin ticaretini yapmak zorunda kaldım. Burada yaklaşık 250-300 civarında meyve ağacı var. Bu yıl yaklaşık 3 tona yakın bir meyve hasadı bekliyoruz. Bu bahçede 3 çeşit elma yetişiyor. Bunlar starking, arap kızı ve golden türü mevcuttur. Bunları her yıl bu dönemde hasat ediyoruz. Eğer güzel saklanabilirse kış boyunca tüketilebilecek özelliğe sahiptir. Lezzetli ve organik bir meyvedir. Herhangi bir kimyasal karışımı yoktur.”

“KOOPERATİFLEŞME OLMALI”

Çoban, bölgede meyve yetiştiricilerinin bir kooperatif çatısı altında bir araya gelmelerini istediklerini bunun da öncülüğünü Tarım ve Orman Müdürlüğünün yapması gerektiğini ifade ederek, şunları konuştu: “Bölgede çok miktarda üretici var. Gönül isterdi ki bu üreticiler bir kooperatif çatısı altında bir araya gelsinler.

Bu şekilde ürünlerini daha iyi pazarlayabileceklerine inanıyorum. Bunun da öncülüğünü yapacak kurum Tarım ve Orman Müdürlüğüdür. Böyle bir oluşumla bir araya gelen çiftçilerimiz olursa ilimiz genelince meyvecilik yapanları tek çatı altında toplayabilirsek, Bitlis ve çevresinde yapılan meyve üretimi bölgenin büyük bir ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Maalesef Pazar ortamında sıkıntı var. İnşallah Tarım ve Orman Müdürlüğümüzü buna öncülük ederse, buradaki üreticiler daha kaliteli ürünler ortaya çıkaracaktır.”

“ SON ÜRÜN HASADI BÖLGEMİZDE YAPILIYOR”

Bitlis ve çevresinde hasadın geç olduğuna dikkati çeken Çoban, “Bitlis’in iklim şartları ağır. Meyve çeşitliliği fazladır. Sonbahar aylarına girdiğimiz bugünlerde meyveye soğuk vurdukça, daha da lezzetlenip, meyve kendini korumaya alıyor. Bu da uzun süre bekletilmesine rağmen bozulmamasına neden oluyor. Bölgede en son hasat Bitlis’te yapılıyor. İmkanlar elverdikçe geç yapılan hasat meyvenin kalitesini de artırıyor” dedi.