SON DAKİKA

Habere gitti, fenomen oldu

Bu haber 21 Kasım 2019 - 13:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in Tatvan ilçesi sınırlarında bulunan dünyanın 2’nci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü kenarında yaşayan ve son zamanlarda insanların elle besledikleri yavru ayılar bu kez saldırıları ile gündeme geldi.

İlke Haber Ajansı Bitlis temsilcisi Şükrü Tontaş, ayıların doğal yaşamlarına dikkat çekmek ve haberleştirmek için Nemrut Krater Gölü’ne gitti.  Anons çektiği sırada ayı saldırısına uğrayan Tontaş bu görüntüleri Ajansına haber olarak geçti.  Kısa sürede sosyal medya da yer alan görüntüler muhabiri bir anda fenomen yaptı.

Olayı Demirören Haber Ajansına değerlendiren İlke Haber Ajansı Temsilcisi Şükrü Tontaş, Nemrut’un doğal güzelliklerine dikkat çekerek, bölgeyi görmeye gidenleri ayılarla ilgili olarak uyardı. Tontaş, ayıların elle beslenerek doğal yaşamlarından koparıldığını, aç kalan ayıların bu şekilde insanlara saldırdığını söyledi.

Tontaş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
“Dünyanın 2’nci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölünde bilindiği üzere 2 yavru boz ayı yaşıyor.  Bu ayılar oraya gelen piknikçilerin getirdiği yiyecekler ve elleriyle yedirdikleri yiyeceklerle besleniyorlar. Dolayısıyla bu ayılar doğal yaşamlarından kopup insanlardan bir şeyler bekler hale geldiler. Zaman geçtikçe bu ayılar büyüdüler. Aç kaldıkları zaman insanlara saldırmaya başladılar. Bizde Doğa Spor Kulübü Bitlis İl Temsilcisiyle beraber geçtiğimiz Cumartesi günü bu durumun tehlike arz edebileceğini haberleştirmek üzere krater gölüne gittik. Ayılar geldiler. Orada bulunan insanlar ayıların fotoğrafını çekip ayılara yiyecek veriyorlardı. Fakat insanların verdikleri yiyecekler çok cüzi olunca ayı aç kaldı. Bizde orada görüntülerimizi çektikten sonra anonsumuzu geçelim dedik. Ayının gittiğini zannettik. Arkamızda olduğundan habersizdik. Anonsumuzu yaptığımız sırada karşıdaki insanların bağrışmasını duyduk. İnsanlar geliyor diye bağırınca o heyecanla makinemi alıp kaçtım. Kaçınca ayının hemen arkamızda olduğunu fark ettik. Yakınımızda bulunan aracımıza bindik. Ayı bir müddette arabanın etrafında dolaşıp araca tırmanmaya çalıştı.”

NEMRUT’U ZİYARET EDECEKLERİ UYARDI

Tontaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Doğa harikası olan Nemrut Krater Gölünü ziyaret eden ziyaretçilerimize tavsiyemiz lütfen dikkatli olsunlar. Ayı yabana atılacak bir hayvan değildir. Her ne kadar insanların verdikleriyle beslense de sonuç itibariyle bu yabani ve yırtıcı bir hayvandır. Dolayısıyla gittiğiniz zaman ayılara yaklaşmayın. Ayıya kesinlikle yiyecek vermeyin. Ayıya yiyecek vererek onu koruma altına almıyorsunuz, onu doyurmuyorsunuz. Onları sadece doğal yaşamından koparıyorsunuz. Ayı doğal yaşamından kopunca aç kalma ihtimali yüksektir. Çünkü artık tembelleştiler. Öğlene kadar uyuyup, uyandıktan sonra insanlardan yiyecek bekliyorlar.  Aç kalma durumunda ise insanlara saldırıyorlar.”

GÖRÜNTÜLER TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE OTURDU

Şükrü Tontaş, görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından Türkiye’nin gündemine oturduğunu belirterek, “Ajansta görüntü yayınlandıktan sonra özellikle sosyal medyada bir anda yüz binlerce insana ulaştı. Tabi paylaşımın altına yapılan yorumları takip etme fırsatı buldum. İnsanların birçok eleştirisi vardı. ‘Ayı saldırmayacaktı’ ya da ‘neden makinenizi alıp kaçtınız?’ gibi yorumlardı. ‘Daha dikkatli olun’ diye tavsiyede bulunan insanlarda vardı. Onların tavsiyeleri benim içinde insanlar içinde önemli. Bir anda o görüntüler Türkiye’nin gündemine oturdu. Umarım bu olay Bitlis’in tanıtımına ve insanlarımızın Nemruta sağlıklı bir şekilde gidip gelmesine vesile olur” dedi.

mersin escort