SON DAKİKA

Güroymak’ta “Telgrafhane 1916” Oyunu Sahnelendi

Bu haber 02 Nisan 2018 - 8:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güroymak ilçesinde Kut’ül Amare’yi konu alan “Telgrafhane 1916” oyunu sahnelendi.

Güroymak Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen ve Demet Sönmez ile Akif Yıldız’ın yazdığı, Toygun Ateş’in yönettiği, “Telgrafhane 1916”, Güroymak Yatılı Bölge Okulu Konferans Salonunda sahnelendi.

Öğrencilerin büyük beğenisini toplayan oyunda, zaman zaman duygulu anlar yaşandı.

Oyunu, 3 seansta 750 öğrenci izledi.

Güroymak Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Ufuk Özen Alibeyoğlu, Kut’ül Amare Zaferi’nin Türk tarihinin unutturulmuş şanlı zaferlerinden biri olduğunu söyledi.

Gelecek neslin, Çanakkale Zaferi’nden sonra Osmanlı Devleti’nin kazandığı Kut’ül Amare’yi çok iyi bilmesi gerektiğini dile getiren Alibeoğlu, şöyle konuştu:

“Belediyemiz tarafından ilçemize getirdiğimiz tiyatro ekibi, adeta bizleri eski savaş günlerine götürdü. Osmanlı Devleti’nin bundan tam 101 yıl önce İngiliz devleti ve müttefiklerine karşı kazandığı bu muazzam zaferi yeni nesil bilmeli, tüm olumsuz koşullara rağmen mucizeler oluşturan şanlı ecdadımızı mutlaka tanımalıdır. Bu zaferi unutmamak ve unutturmamak adına düzenlediğimiz etkinlik, kahraman ecdadımızın minnetle yad edilmesine, onların anılmasına vesile oldu. Ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır. Tiyatro oyunu büyük bir keyifle izledik. Bizleri çok eski tarihe götüren ekibe teşekkür ederim.”

Oyunu İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazım Budak, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Serdar Ergün ve okul müdürleri de izledi. BİTLİS (AA)