SON DAKİKA

Güroymak’ta çiftçiler ağaç desteğinden memnun

Bu haber 05 Temmuz 2018 - 7:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güroymak ilçesinde çiftçiler, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hazırlanan “Özel Ağaçlandırma Alanı Projesi” kapsamında önceki sene kentte 500 dönüm alana dikilen 12 bin meyve fidanından memnun kaldı.

Çiftçi Seyfullah Haksever, yaptığı açıklamada, fidanların geçen yıl dikildiğini ve fidanlarda ciddi bir bozulmanın olmadığını söyledi.

Bakanlığın eski orman arazilerini yeniden canlandırmak için geliştirdiği projeden yararlanarak, istihdama ve ekonomiye katkı sağlamak istediğini dile getiren Haksever, şöyle konuştu:

“Öyle umut ediyoruz ki 2-3 sene çerisinde fidanlarımızdan ürün toplamaya başlarız. Bu aynı zamanda ilçemiz için de güzel bir istidam alanı olacak. Şu anda bile 28 genç kardeşimiz yaklaşık bir ay arazide yeraltı damla sulama sistemi projesinde çalışmaktadırlar. Geçen yıl da ortalama 25 kardeşimiz yıl boyu belli aralıklarla bu alanda ağaç dikimi ve bakımı üzerine çalıştılar. İnşallah ilerleyen yıllarda bu sayıyı daha da arttırmayı planlıyoruz.”

İstihdamın yanı sıra insanların vakit geçirebileceği yeşil bir alan oluşturulduğunu aktaran Haksever, “Bunun da ilçe adına güzel aynı zamanda hayırlı bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda halkımızdan da takdir alıyoruz. Bu çalışmamızda desteklerini bizden esirgemeyen ve her zaman yanımızda olan Elazığ Orman Bölge müdürlerimize, İl Orman Müdürümüz ve şeflerimize, İl Tarım Müdürümüz ve şeflerimize bizlere sunmuş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Mehmet Alparslan ise, arazide damla sulama sistemini kurduklarını belirterek, “Güzel bir yatırım olmuş. Ekili olan elma, badem ve ceviz ağaçlarının damlama sistemini kurmak için buradayız. Şu an 20 işçi çalışıyor. İleride burası yeşil bir alan olacak.” ifadelerini kullandı.