SON DAKİKA

Güroymak’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Bu haber 29 Ekim 2020 - 10:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Güroymak ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam ve Belediye Başkanvekili Emre Zeyrek, törende yaptığı konuşmada, tarihten silinmek istenen Türk milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde destansı bir mücadeleyle kazandığı Kurtuluş Savaşı’nın hemen ardından ilan edilen Cumhuriyet’in 97. yıl dönümü kutlamanın heyecanını, gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

Cumhuriyet’in kolay ilan edilmediği vurgulayan Zeyrek, şöyle konuştu:

“Ya İstiklal ya ölüm’ diyerek yokluklar içinde cephelere koşan aziz milletimizin yazdığı destanın adıdır Cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti 97 yıllık kazanımlarının yanında son yıllarda gösterdiği atılımlarla, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü olan 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlemekte, yükselişini sürdürmektedir. Ülkemiz bu yükselişi sürdürürken yaşadığı 15 Temmuz hain darbe girişimi ve son dönemlerde hemen güneyimizde oynanan senaryolarla tarihinin en kritik süreçlerinden birini yaşamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle Güroymaklı hemşerilerimin, milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını ve bu topraklar için gözlerini kırpmadan şehadete yürüyen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

Törene, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, İlçe Emniyet Müdür Vekili Mehmet Gölükcü, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. BİTLİS (AA)