SON DAKİKA

Güroymak’ın Saatli Kulesinin Açılışı Yapıldı

Bu haber 26 Ocak 2018 - 14:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Güroymak ilçe belediyesi tarafından inşa edilen Selahaddin Eyyubi Saat Kulesi düzenlenen açılış programı ile hizmete girdi.

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Güroymak Belediye Başkan Vekili Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu ve vatandaşların katılımıyla saat kulesinin açılışı yapıldı.

Belediye Meydanı üzerinde inşa edilen ve 21,5 metre yüksekliğinde adet saatin bulunduğu Selahattin Eyyubi Saat Kulesinin açılış kurdelesini Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu kesti. Vali Ustaoğlu, kente kimlik kazandıracak kulenin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Vali Ustaoğlu, tarihi ilçeye kazandırılan modern saat kulesi için yapılan çalışmalardan dolayı Güroymak Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu’na teşekkürlerini iletti.

Bir şehre vizyon kazandırmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, “Şehrimizin kimliğinde çok önemli bir yer tutan meydan düzenlemesi bu tarihi şehre ayrı bir kimlik katacaktır.” dedi.

Ustaoğlu, Güroymak’ın gerçek kimline kavuşacağını söyleyerek şöyle konuştu:

“Açılışını yapmak üzere toplandığımız ismiyle de çok özel bir anlam ifade eden Selahattin Eyyubi Saat Kulesinin açılışını gerçekleştireceğiz. Bir şehre kimlik vermek, bir şehre ruh kazandırmak çok önemlidir. Şehirlerin kimliğini ve vizyonunu oluşturan en önemli eserler, bizim inancımıza göre çok büyük yer edinen Camilerimizdir. En önemli kimliği şehre adeta mühürleyen camimiz bu meydanı süslüyor. Biz bir yerin Müslüman beldesi olduğunu tüm ihtişamıyla camileri ve minareleriyle anlarız. Şehrimizde önemli yere sahip olan meydan düzenlemesi bu tarihi şehre bir kimlik kazandıracaktır. Açılışını yapacağımız saat kulesiyle birlikte önümüzdeki dönemde öğretmenevini yıktığımızda burada oluşacak meydanla birlikte Güroymak şehir kimliğine kavuşacaktır. Çarpık yapılaşma şehirlerimizi ruhsuz ve kimliksiz bir hale getirip hayatımızı geçirdiğimiz alanlarda bize baskı oluşturuyor. Ama böyle nefes, ruh ve kimlik veren meydanlar şehirler açısından çok önemlidir.  Bu yapılan hizmetle de meydan çalışmamız başlatılıyor ve devamı da yapılacaktır. Her şeyin en iyisine layık olan bu millete hizmet etmek işte bu tip eserlerle olur. Bu güzel hizmetlerin devamını diliyorum. “ (Haber: Ceren KURTYE)