SON DAKİKA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’

Bu haber 27 Mayıs 2018 - 8:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ‘Lider Çocuk, Tarım Kampı düzenlendi. 32 öğrencinin 21-23 Mayıs 2018 tarihleri arasında katıldığı programda öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgiler verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2014 yılından beri düzenlenen ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ İlköğretim öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermeyi amaçlıyor.

Bitlis İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İlkokulundan toplam 32 öğrencinin katıldığı proje Tatvan ilçesine bağlı Adabağ köyündeki çiftlikte gerçekleştirildi.

Program, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fatih Asak ziyareti ile başladı. Lider çocuklarla sohbet eden Fatih Asak, “Bugün güzel yerler gezerek güzel şeyler öğreneceksiniz, size sürprizlerimiz var. İnşallah kamp sizler için eğlenceli ve faydalı olacaktır. Bizler burada Babanızın annenizin köyde uğraştığı tarım ve hayvancılık konularına onlara destek olmak, çalışmalarında verimlerini arttırmak için çalışıyoruz. Yarın bir gün sizlerde buralarda çalışmak isterseniz Üniversitelerin Ziraat, Gıda ve Veteriner Fakültelerine gitmeniz gerekiyor, buraları şimdiden araştırmanızda fayda var. Kampa katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kamp kapsamında ilk olarak Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Adabağ Çiftliğine götürülen lider çocuklara tarım ve hayvancılık hakkında bilgi verildi. Ardından fasulye eleme ve paketleme tesisini gezen çocuklara bakliyatların tarladan sofraya geliş aşamaları hakkında detaylı bilgi verildi. Ardından Ahlat Gıda, Tarım ve İlçe Hayvancılık Müdürlüğündeki serada gül yetiştiriciliği hakkında bilgi aktarılırken, Ahlat müzesi ve Abdurrahman Gazi Türbesi gezdirildi. Program, kampa katılan öğrencilere katılım belgesi verilmesinin ardından sona erdi.