SON DAKİKA

ESNAF TATVAN BELEDİYESİ’NİN ÖNÜNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI

Bu haber 22 Eylül 2020 - 16:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tatvan esnafı yaklaşık 5 aydır yapımı devam eden alt yapı çalışmalarının uzun sürmesi gerekçesiyle, belediyenin önüne “Koronavirüs öldürmedi, sen öldürdün başkan” yazılı siyah çelenk bıraktı. Tatvan Belediyesi önünde sabah saatlerinde gerçekleştirilen eyleme Tatvan Esnaflar Birliği ve Harita mühendisleri katıldı. Yapılan eylemle ilgili açıklamalarda bulunan grup sözcüsü, şunları söyledi: “Tatvan Belediye Başkanlığı tarafından 5 aydan bu yana devam ettirilen altyapı çalışmaları sebebiyle nafakamızı dahi kazanamayacak duruma geldik. İşyerlerimizin kiralarını, çalıştırdığımız elemanların maaşlarını dahi ödeyemiyoruz. Tatvan belediyesi etap etap ve koordineli bir şekilde yapılması gereken altyapı çalışmasını bir anda ve plansızca yaptığından  iş sezonu olan yaz aylarında dahi giderlerimizi karşılayamadık. Programsızlığın en somut örneği olan bu durum  tam olarak kaş yaparken göz çıkarmaktır. Bu şehrin esnafları olarak bu hatalı hizmet anlayışına tahammül edecek gücümüz kalmadı. 5 aydan bu yana   bir kere sayın belediye başkanımız halimizi sorma zahmetinde bulunmadı. Tatvan belediyesine karşı tepkimizin politik duruşla katiyen ilgisi yoktur. Yalnızca esnafız, tüccarız, ekmeğimizi kazanmanın derdindeyiz. Talebimiz bir an önce bu yanlış hizmet uygulamasının sonuçlandırılması, işyerlerimize müşterilerimizin ulaşabilmesinin sağlanmasıdır . Sayın belediye yönetiminden şu ana dek gösterilmeyen hassasiyetin bundan sonra gösterilmesini bekliyoruz.”

Belediye önüne siyah çelenk bırakılmasının ardından vatandaşlar belediye önünden alkışlar eşliğinde şekilde dağıldılar. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani ise, yapımı 40 yıla dayanan çökmüş bir alt yapının olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Tatvan’ın 40 yıla yakın olan bir alt yapısı vardı. Çökmüş durumdaydı. Bunla ilgili hızlı bir çalışma başlattık. 2017’de başlanan çalışma geçen yıl teslim aldığımız zaman yüzde 22 bandındaydı. Geçen sene biz bu oranı yüzde 58 bandına çıkardık. Bu yıl ise programlarımızla yüzde 90’a tamamlayarak, bir şekilde bu işin belini kırmış olacağız. En başta yapılması gereken çalışmalardan biri sona bırakılmıştı. Cumhuriyet Caddesi bizim büyük kolektör hatlarının geçiş noktasıdır. Buradan geçen hatlar, bütün şehrin alt yapısını toplayarak arıtma tesisimize taşıyor. Mevcut alt yapı yaklaşık 40 yıl önce yapılan o zaman ki nüfusun 9 bin olduğu düşünülen, şu anda 100 binleri buldu. Çökmüş, iflas etmiş bir alt yapı var.  Biz bunlarla ilgili çıkan malzemeleri AVM’de daha önce sergiledik. Mevcut çalışmayla alakalı bir program yaptık. O dönem bilinçlendirme amaçlı görsellerimizi ve videolarımızı yaydık. Esnafımızı ve vatandaşımızı bu konuda bilgilendirdik. Tatvan Cumhuriyet Caddesi uluslar arası bir yoldur. Aynı zamanda şehir hattımızın en yoğun olan caddesidir. Normal şartlarda bile çok yoğun trafik oluyor. 15 yıla yakın yapılan bir asfalt çalışması var ve sürekli üzeri tıraşlama yapılarak idare edilmişti. Yapılan bu tıraşlamalar sürekli sorun yaratıyordu. Mevcut kaldırımlar ömrünü yitirmişti.  Biz bu sene büyük bir çalışma başlattık. Doğalgaz geldiğinden beri Cumhuriyet Caddesi doğalgaz alamıyordu. Işıklandırmamız ise mevcut olan ağaçların yüksekliğinden dolayı yetersiz kalıyordu. Bundan dolayı yeniden düzenlemeler yapıldı. Bu yapılan çalışmaların tamamı Tatvan’a hizmet emek amaçlıdır. Bu caddenin ertelenme, ötelenme gibi bir şansı yok. “

“YAPILAN EYLEMLE ALAKALI GEREKLİ ŞİKAYETLERDE BULUNACAĞIZ”

İzinsiz bir şekildebir araya gelerek eylem yapan vatandaşlar hakkında gerekli şikayetlerde bulunacaklarını ifade eden Başkan Geylani, “Burada bazı arkadaşlar provokatör bir çalışmayla, başka arkadaşlarında aklına girerek bir program yaptılar. Vatandaşımız bu konuyla ilgili bizi arayıp görüşebilirdi. Ama maalesef bizimle hiçbir iletişim kurulmadan, hiçbir görüş alınmadan başka amaçlar doğrultusunda siyasi propaganda yapmak amaçlı izinsiz bir şekilde hoş olmayan bir görüntü sergilediler. Esnaflar Birliği adı altında kimin ne olduğu belli olmayan bir grup bir gecede program düzenlediler. Haritacıların bu işle ne alakası var onu da çözebilmiş değilim. Buradan da işin amacını görebiliyoruz. Yapılan alt yapı çalışmasında haritacılarımıza engel olan konu nedir anlayabilmiş değilim. Biz çalışmalarımıza başlamadan önce bütün Sivil Toplum Kuruluşlarıyla toplantılar düzenledik. Ayrıca halkımızı da sizin aracılığınızla bilgilendirdik. Haziran ayının ilk haftasıyla beraber başladığımız alt yapı çalışmasında şu anda bitirme aşamasına geldik. Tatvan Belediyesi olarak bizim bütün işimiz bitti. Amacımız en hızlı şekilde bu işi teslim etmektir. Şu an son aşama olan asfalt katı ve kaldırımlar kaldı. Bunların ise tahmini olarak 10-15 günü aşmayacağını düşünüyoruz. Yapılan eylemle alakalı gerekli şikayetlerde bulunacağız. Çünkü buradaki niyet çok farklı bir niyettir. Çoğu esnaflıkla alakası olmayan, dükkanı olmayan, orada çalışmayan arkadaşlar dolduruşa gelip buraya gelmişler” dedi.

“BAŞKA SİYASİ AMAÇLAR DOĞRULTUSUNDA HİZMET EDİYORLAR”

Farklı algılar oluşturularak toplumda nefret yaymaya çalıştıklarını vurgulayan Geylani, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ben her sabah işe başlamadan önce iş denetimi yaparım. Yapılan mevcut çalışma şu an ki teknolojiyle bu şekilde oluyor. Yapılan işler sıkıntılı. Keşke hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden, kimseyi rahatsız etmeden yapabilecek bir teknolojiye sahip olsaydık. Bu 20 yıl önce yapılması gereken bir çalışmaydı. Bu hizmeti yapmak bize nasip oldu. Bu dönemdeki esnaflarımız bu zahmeti çekmek zorunda kaldı. Burada amacımız hizmet vermektir. İşin bittiğini ve sona geldiğimizi de görüyorlar. Ama niyet belli. Art niyetli bir şekilde verdiğimiz hizmeti ve bizi karalamaya çalışıyorlar. Vatandaşımız bu konuda sağduyulu ve bilinçlidir. Farklı algılar oluşturarak toplumda nefret oluşturmaya çalışıyorlar. Başka siyasi amaçlar doğrultusunda hizmet ediyorlar. Amaç ve niyetin kime hizmet ettiği bellidir. Bizi hiçbir şekilde sindiremezler. Biz memleketimize hizmet etmekle mükellefiz. Bize verilen hizmet süresi boyunca bir günümüzü boş geçmeden, hiç kimsenin bu tür provokasyonlarına fırsat vermeden hizmet vermeye devam edeceğiz.”