SON DAKİKA

Epilepsi Hastası Kadını Kızakla 20 Kilometre Taşıdılar

Bu haber 24 Ocak 2021 - 12:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’in Mutki ilçesinin Kavakbaşı Beldesine bağlı Arpalıseki köyünün Çimen mezrasında rahatsızlanan epilepsi hastası kadın köylüler tarafından 20 kilometre kızakla taşınarak yolda bekleyen araca yetiştirildi.

Bitlis merkeze 80 kilometre uzaklıkta bulunan Çimen mezrasında bugün sabah saatlerinde rahatsızlanan epilepsi hastası Naciye Adlım için İlçe Özel İdaresine haber verildi. Kardan dolayı yolu kapalı bulunan mezra için İlçe Özel İdaresi ekipleri açma çalışması başlattı. Diğer taraftan Beldeye 40 kilometre uzaklıkta bulunan mezradaki köylüler de hazırladıkları kızağa aldıkları Naciye Adlım’ı 20 kilometre taşıdı. Yolun açık olduğu yere kadar getirilen Belediye Başkanının makam aracı hastayı alarak Mutki İlçe Devlet Hastanesine yetiştirdi.

Hamile Kadın İçin Ekipler Seferber Oldu

Bitlis il merkezine 75 kilometre uzaklıkta olan Başmaklı Köyünde rahatsızlanan 44 yaşındaki hamile kadın, yol kapalı olduğu için hastaneye götürülemeyince, yakınları sağlık ekiplerinden yardım istedi.

Paletli ambulansla yola çıkan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), yola düşen çığ nedeniyle ilerleyemeyince 2 kilometrelik yolu yürüyerek hastaya ulaştı. Evde ilk müdahalesi yapılan Naile Kömürcü, köylülerin de desteğiyle ambulansın bulunduğu bölgeye getirildi. Burada paletli ambulansa alınan Kömürcü, Bitlis Devlet Hastanesine ulaştırıldı.

Eşi Behçet Kömürcü, ekiplerin büyük fedakarlık yaparak köye geldiğini ifade ederek, “Allah devletimize zeval vermesin. Köyün yakınlarında çığ olduğu için hastaya ulaşmalarında çok sıkıntı çektiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.” diye konuştu.

Sağlık çalışanı Necdet Tataş da 13 saat süren zorlu bir yolculuğun ardından hastayı hastaneye ulaştırdıklarını anlatarak, “Kar ve tipi nedeniyle ilerlemekte zorlandık. Yolun bir kısmını yürüyerek hastamıza ulaştık. Yaptığımız ilk muayene ile durumunun stabil olduğunu tespit ettik. Hastamızı ambulansa kadar götürdük. Hastamızı sağlıklı bir şekilde hastaneye teslim ettik.” dedi.