SON DAKİKA

3. SAYFA

Engelli Derneğinden Uyarı!

Bu haber 12 Şubat 2018 - 9:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Merkez Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Koçyiğit, “Kimse engellilerimizi rencide etmesin! Derneğimize üye hiçbir engellimiz kimseden bir şey almamıştır” 

Bitlis’te faaliyet gösteren Bitlis Merkez Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Koçyiğit, yardım adı altında engellilere verilen yardımların verilmemesi gerektiğini, engellilerin bu şekilde rencide edildiğini söyledi.

Bitlis’te yaklaşık 7 yıldır Engelliler Derneği Başkanlığını yürüttüğünü, sıkıntılar içerisinde de olsa engellilerimizin dertlerine tercüman olmayı görev bildiğini dile getiren Koçyiğit, “Derneğimize üye olan engellilerimizin hiçbir şekilde dilenci yerine konulmaması gerekiyor. Onlar sadece engelli bunların çoğu ramazan ayında bile bir koli istemeye utanıyorlar. Onlara yardım etmek istiyorsak, Tekerlekli, Akülü Araçlar, Koltuk Değnekleri vs. ihtiyaç duydukları malzemeleri derneğimize veya  diğer engelli derneklerine bağışlayabilirler. Ama kesinlikle maddi anlamda (hastalıkları hariç) yardım edilmemesi gerekiyor” dedi.

Bitlis’teki engellilerin böyle bir şey yapmadıklarını ancak, il dışından gelen engeli vatandaşların dilenci gibi dolaşarak bizim engellilerimizin adını da lekelediklerini sözlerine ekleyen Koçyiğit, “Bizlerin amacı engellilerimizin normal bir yaşam içerisinde diğer vatandaşlarla kaynaşarak onlarla birlikte oturup kalkarak onlarla birlikte hareket ederek, rahat bir yaşam sürmelerine destek olmaktır. Araç sıkıntısı olan her engelli bireyimize elimizden geldiğince işadamlarımızla da istişare ederek malzeme yardımı almaya çalışıyoruz. Birçok işadamımızda bu destekleri vermeyi kabul etmektedir. Maddi anlamda destek onları farklı bir yöne çekmekten başka bir şey olamaz. Görev yaptığım süre içerisinde ve bundan sonra da engellilerimiz e en iyi şekilde hizmet etmekten onur duyduğumu da belirtmek isterim. Kardeş derneklerimizin de bizim gibi düşündüğünden eminim. Bu konuda onlarında bizleri destekleyeceğini de biliyoruz. İl dışından gelen bazı engelliler esnaflarımızın da huzurunu bozmaktadır. Kurumlarımızın da bu konuda duyarlı davranmasını bekliyoruz. Özellikle zabıta amirliğinin bu konuda çalışma yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

VİZELER ARTIK YILDA BİR YAPILACAK

Koçyiğit, Bitlis’te Engelli ve Yaşlılara yönelik Şehiriçi Taşımacılık Kooperatifi ve Belediye Başkan vekili Hüseyin Aras ile birlikte yaptığımız çalışmalar sonunda 3 ayda bir yapılan vizeler bundan böyle yılda bir yapılacaktır. Ayrıca 3 ayda bir alınan 10 TL’nin bundan böyle yılda bir alınacağını, vize ile ilgili 3 ayda bir kimsenin uğraşmayacağını sözlerine ekledi.