SON DAKİKA

EĞİTİMİ ÖĞRENCİNİN AYAĞINA GÖTÜRÜYORLAR

Bu haber 03 Aralık 2019 - 7:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Btlis ve ilçelerinde sağlık durumundan dolayı eğitimlerini sürdüremeyen 75 öğrenciye İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından evinde eğitim hizmeti veriliyor. Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bitlis ve ilçelerinde kendilerine sağlık raporu ile başvuran 75 öğrenciye evinde öğretmenler eşliğinde eğitim veriliyor. Bitlis Milli Eğitim Şube Müdürü Kayhan Subaşı, eğitimde feda edilecek bir fert dahi olmadığını belirterek, “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur. Biz, bize ulaşıldığı andan itibaren bütün çocuklarımıza bu hizmeti vermekle yükümlüyüz. Yeter ki bize başvuruları düşsün” dedi.

Bitlis Merkez Yükseliş mahallesinde doğuştan ayağında sağlık problemi olan 5’nci sınıf öğrencisi Arda Güler’i öğretmenleri ile birlikte ziyaret eden Milli Eğitim Şube Müdür Kayhan Subaşı, şunları söyledi: “Evde Eğitim hizmetleri kapsamında biz Arda’da dahil olmak üzere toplamda 74 öğrencimize hizmet vermekteyiz. Bu hizmetin belli başlı basamaklarının yerine gelmesi gerekiyor. Bu tür öğrencilerimiz hastanelerden kendi sağlık durumları hakkında bir rapor alıyorlar. Bu raporla beraber kendi akranlarıyla aynı anda eğitim göremeyeceklerine dair başka bir rapor daha aldıktan sonra rehberlik araştırma merkezimize veri başvurusunu yaptıktan sonra bize geliyorlar. Direk İl Milli Eğitim Müdürlerine de başvuru yapabiliyorlar.

Bu iki raporla beraber veri başvurusunu yaptığı andan itibaren öğrencimizin bulunduğu kademe itibariyle ihtiyaç olunan alanlarda öğretmen görevlendirmemizi gerçekleştiriyoruz. Valilik onayımızı da aldıktan sonra öğretmenlerimiz kendi okullarındaki dersleriyle beraber evde eğitim hizmetine muhtaç olan çocuklarımızın evlerine giderek, ev ortamında çocuklarımızın kendi akranlarından geri kalmaması adına dersleri öğrenciye aktarıyorlar. Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur. Biz, bize ulaşıldığı andan itibaren bütün çocuklarımıza bu hizmeti vermekle yükümlüyüz.  Yeter ki bize başvuruları düşsün. Düştüğü andan itibaren, çok hızlı bir şekilde çalışmamızı tamamlayarak kardeşlerimize bu hizmeti götürmeye çalışıyoruz. Ailemizle durum değerlendirmesini yaptığımızda çok memnun olduklarını gördük. Bu durum bizi onure etti. Biz bundan sonraki süreçte de Bitlis’te üzerimize düşen görev ne ise hızlı bir şekilde bu hizmeti vermeye devam edeceğiz.”

Arda’nın babası Kerem Güler ise, aldıkları hizmetten son derece memnun olduğunu ifade ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Baba Güler, Arda’nın 5 çocuğundan en büyüğü olduğunu, doğuştan yaşadığı sağlık problemleri yüzünden eğitimine okulda devam edemediğini söyledi. Baba Güler Şu ifadeleri kullandı: “Oğlum Arda’nın doğuştan bir rahatsızlığı vardı. İstanbul’da yaklaşık 3 yıllık bir tedavi sürecimiz oldu. Orada birkaç ameliyat geçirdi. 3’ncü operasyonu için Bitlis’e getirdik. Sağlık süreci gayet güzel devam ediyor. Eğitim süreci ile ilgili ufak bir aksaklık yaşadık. Arda ortaokul 1’nci sınıfa geçti. Onun için eğitimini sürdürmesi gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığının evde eğitim süreciyle alakalı yapmış olduğu bir çalışma vardı. Bu konuyla ilgili okulumuza başvurduk. Gerekli rapor ve belgelerle birlikle Milli Eğitim Müdürlüğüne sevki yapıldı. Oğlum yaklaşık bir buçuk aydır evde eğitim alıyor. 5 ayrı hocamız geliyor. Hocalarımız çok ilgili. Gerekli olan bütün eğitimleri veriyorlar. Arda’nın bu süreci yılsonuna kadar devam edecek.”

mersin escort