SON DAKİKA

Düşünce Akademisi Başkanı Durer’in Engeliler Haftası Mesajı

Bu haber 12 Mayıs 2020 - 9:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bitlis Düşünce Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Durer yayımladığı mesajında şunları ifade etti; hepimiz birer engelli adayıyız. Engellilere karşı sevgide, şefkatte, ilgide, muhabbette asla bir kusura düşmemeliyiz. Engelli insanlarımızı eve hapseden, hayatta küstüren anlayışın son yıllarda yıkılmaya başlandığını görmek, insanı mutlu ediyor. Merkezi Hükümetin son yıllarda engelli insanlarımız için yapmış olduğu yasal düzenlemeler, yine yerel yönetimlerin çeşitli çabaları ve düzenlemeleri takdire şayandır. 

Durer,”Engelli insanlarımıza özelikle bu süreçte daha fazla destek olmalıyız. Engelli insanlarımız nüfusumuzun önemli bir kısmını oluşturuyor, bu vatandaşlarımızın geleceğe umutla bakabildikleri bir toplum olabilmeyi başarmalıyız. Daha mutlu, daha müreffeh, daha önünü görebilen bir Türkiye’de engelli insanlarımızın da daha mutlu olmaları sağlanmalıdır. Bitlis’te ki bütün engellilerimizi ziyaret etmeli, uzaktan da olsa sorunlarını, sıkıntılarını dinlemeli, bu sıkıntılarını herkes kendi çapında çözmeye, gidermeye çalışmalıdır. Bitlis’te yaşayan engellilerimizin sayısı ciddi bir oranda olup, kamu kurumları başta olmak üzere, ilimizde yaşayan tüm Sivil Toplum Örgütleri, 10-16 Mayısta bunu yapmalıdır. Herkes inanıyorum ki kendi çapında ilimizde yaşayan engelliler için bir şeyler yapmaya çalışırsa, bir süre sonra ilimizdeki tüm engellilerin, engellerinin ortadan kalktığı görmüş olacağız. Unutmamalıyız ki engellilerin sorunları, toplum olarak ortak sorunumuzdur. Hatta engellilerin sorunları insanlığın ortak bir sorunudur. Toplum olarak daha duyarlı olmalıyız. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama eşit katılımlarının sağlanması hepimizin daha mutlu, daha müreffeh bir toplumda yaşamamızın önemli bir şartıdır.” Dedi.

Durer, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle, engellilere karşı toplumsal sağduyunun daha üst sevide vücut bulması ümidiyle, tüm engellilerimize sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir ömür diliyor, engelliler haftasını bütün içtenliğimle kutluyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.