SON DAKİKA

Doğayı korumak için işinden istifa etti

Bu haber 06 Temmuz 2019 - 7:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DOĞA’yı korumak ve çevre kirliliğine dikkat çekmek için Arkeologluk mesleğini bırakan, 29 yaşındaki Yunus Emre Karaca, 8’nci projesini de Bitlis’te hayata geçirdiğini söyledi.

“Dünya Barış Ormanları” projesini hayata geçirmek için işinden istifa edip farklı illerde fidan dikimi ve çöp toplama etkinliği gerçekleştiren Doğasever Yunus Emre Karaca, Bitlis’te de çocuklarla birlikte fidan dikip, çevre temizliği yaptı.

Projesini gerçekleştirmek için Bitlis’e gelen gezgin Yunus Emre Karaca (29), Bitlis merkezde bulunan çocuk oyunda parkında çöp toplayıp fidan dikti. Gençler ve çocuklarla birlikte çevre temizliği yapan Karaca, Belediye Başkan Yardımcısı Zahir Saldıran ile birlikte dünya barışı için fidan dikimi gerçekleştirdi.  

Fidan dikimi sonrası projesi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Karaca, Bitlis’e ilk defa geldiğini ve vatandaşların kendisini çok güzel karşıladığını söyledi.

Bitlis Belediye Başkanlığının da kendisine destek verdiğini ifade eden Karaca şunları konuştu:
“İnşallah buradan dünya barışına bir ses vermiş oluruz ve insanlar bu farkındalığın amacına ulaşmasına yardımcı olur” dedi.

Asıl mesleği Arkeolog olan Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ben bir arkeoloğum. Amacım bir farkındalık oluşturmak. Bu yola çıkmadan tüm kıyafetlerimi Kızılay’a kitaplarımı ise Türk Halk Kütüphanesine bağışladım. Bunun sebebi ise mülkiyet duygusunu ortadan kaldırmaktır. Çünkü insanlar bir şeye sahip değilse bunun derdine de düşmüyor. Her şeyimi bağışladım ve sırt çantamla yola çıktım. Bu şekilde hayatta iz bırakmayı planlıyorum. 81 ili ve dünya başkentlerini gezerek ormanlarını kurmayı hayal ediyorum. Yavaş yavaşta hayallerime kavuşuyorum. Bu gün Bitlis’teyim. Burada 8. projemi gerçekleştiriyorum. Bu güne kadar yaptığım projelerden en özeli buydu. Bunun sebebi ise burada hem genç arkadaşlarımla çevre temizliği yaptık. Daha sonrada fidan dikeceğiz. Bu sayede doğaya bir katkı sunacağız. Çok güzel bir kalabalık var. Bu güne kadar yaptığım etkinlikler içinde en kalabalığı bu oldu. Genç arkadaşlarımın bu projemde bana destek vermesi beni mutlu etti. Bununla buradaki projem sona erdi. Yarın buradan otostopla Hakkari’ye gideceğim. Amacım bunun farkındalığını toplumumuz gösterebilmekti ve insanların buralara gelmesini sağlamaktır. Çünkü insanlar buraya arabalarıyla zor gelirken ben otostopla geldim. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Ben istiyorum ki tüm halkımızı buralara gelsin.”

Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı Zahir Saldıran ise Yunus Emre Karaca ile dünya barış ormanlarına katkı için kendisine destek verdiklerini söyledi.

Saldıran, “Burada ağaç diktik. Ardından çocuklarla çevre temizliği başlattık. Parkları temizledik. Projede emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.